Sztuka animacji. Walki w klatkach V, 2015 r.

Tegoroczny Przegląd Filmów Animowanych Autorstwa Studentów Szkoły Filmowej w Łodzi odbył się w innym miejscu niż w latach poprzednich. Klub „Szafa” ustąpił miejsca „Tekturze” – kawiarni zlokalizowanej w pięknie odnowionych wnętrzach XIX- wiecznego zakładu, który wchodzi w skład Fabryki Sztuki. Tak znakomitego wykorzystania budowli pofabrycznych mogą pozazdrościć Łodzi: Warszawa, Kraków czy Gdańsk. Inwestycje w przestrzeń miejską sprawiają, że Łódź wreszcie pozbywa się kompleksów.

Ogromna, klimatyzowana sala, pełna światła i powietrza z trudem pomieściła przybyłych gości, ciekawych dokonań studentów kształcących się oraz kończących naukę na Wydziale Filmu Animowanego i Efektów Specjalnych Szkoły Filmowej w Łodzi.

Przegląd prowadzili: Ed Kurczewski i Natalia Krawczuk – sympatyczny duet łączący inteligencję z urokiem osobistym. Obejrzeliśmy 43 filmy, w skład których weszły zarówno animacje zaliczeniowe, jak i dyplomowe.

Autorzy filmów zaprezentowanych podczas „Walk w klatkach V” stanęli przed bardzo trudnym zadaniem. W minionych latach za sprawą tak fantastycznych produkcji jak choćby “Ab ovo” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, „Łukasz i Lotta” Renaty Gąsiorowskiej, “Kigo” Izumi Yoshidy, „After all” Bogny Kowalczyk, „Pożegnania” Damiana Krakowiaka czy wreszcie genialne: „Enigma” Andrzeja Jobczyka i “Ziegenort” Tomasza Popakula poprzeczka została podniesiona bardzo wysoko.

Niestety, zdecydowana większość filmów nie zbliżyła się nawet do średniego poziomu minionych „Walk”. Miałem wrażenie, że oglądam klatki zmontowane przez zupełnych amatorów, albo ludzi, którzy zabrali się do pracy tuż przed końcem okresu zaliczeniowego.

W mojej prywatnej skali ocen od 0 do 6 przeważały zera, jedynki, dwójki. Szóstki nie przyznałem żadnemu filmowi.

5 otrzymały animacje: „Teoria koloru” Matijosa Gebreselassie, „Czwarty wymiar” Bogny Kowalczyk, „Gerard” Edwarda Kurczewskiego.

4 zdobyli: „Adam i Ewa” Zofii Dąbrowskiej, „Opowieść o smokach” , „Poka-Yoke” Małgorzaty Anders, „Inspiracja Jana Groblińskiego” Darii Staroń, „Sublokator” Damiana Krakowiaka.

Na 3 oceniłem: „Egon Bondy Road Kill” Michała Orzechowskiego, „Historię człowieka, który miał za długie nogi” Beaty Krzempek, „Little boxes” Macieja Wierzejskiego oraz „Pigment” Pawła Kryszaka.

W plebiscycie publiczności swój głos oddałem na „Teorię koloru”. Zwycięzcą „Walk w klatkach V” okazał się Marcin Podolec i jego „Dokument” zrealizowany w 2014 r.

Ponieważ przegląd wyrósł już z wieku niemowlęcego moje wymagania rosną. Stosownym byłoby np. zabezpieczenie drukowanych materiałów informacyjnych przedstawiających pełną listę filmów i krótkie notki biograficzne autorów. Należy również tak zaplanować całą imprezę, aby po projekcji, a przed ogłoszeniem wyników, zaproszeni goście nie rozchodzili się do domów.

→ M. Baryła

18.05.2015

• zdjęcie tytułowe: Marcin Podolec, Natalia Krawczuk, Edward Kurczewski, foto: Mariusz Baryła

• Copyright © 2015 Mariusz Baryła. All rights reserved.

• więcej o “Walkach w klatkach”: > tutaj

• “Walki” na fb: > tu

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.