Centrum Edukacji Browarniczej otwarte

W sobotę, 27 czerwca 2015 roku, przy ul. Szewskiej 2 w Piotrkowie Trybunalskim otwarte zostało Centrum Edukacji Browarniczej. To punkt dla wszystkich zainteresowanych nie tylko zakupem piwa, ale także miejsce, gdzie można poszerzyć swoją wiedzę na temat jednego z najpopularniejszych napojów w dziejach ludzkości.

Pomysłodawcami Centrum są pp. Monika i Andrzej Gałasiewiczowie. Poprzez swoją dotychczasową działalność wnieśli oni znaczący wkład w rozwój piwowarstwa w Piotrkowie Trybunalskim. Dzięki nim miasto może poszczycić się pierwszymi w Polsce „Łaźniami Piwnymi BSC”, gdzie oferowane są dobroczynne dla ciała kąpiele w suszu piwnym.

Na zdjęciu: Andrzej Gałasiewicz. Kliknij, aby powiększyć.

Ponadto Andrzej Gałasiewicz jest współwłaścicielem firm „Minibrowary.pl”, która jest wiodącym w Polsce producentem minibrowarów oraz „Browaru Jan Olbracht Rzemieślniczy” – niewielkiego zakładu piwowarskiego wytwarzającego piwa niecodzienne, rzemieślnicze, zachwycające wielu konsumentów swoim smakiem i aromatem.

Centrum Edukacji Browarniczej podzielone jest na dwa poziomy. Parter to sklep piwowarski. Warto zaznaczyć, że jest on jedynym miejscem w Polsce promującym piotrkowskie zakłady piwowarskie. Możemy w związku z tym nabyć w nim cały oferowany asortyment marek Browaru Cornelius i Browaru Jan Olbracht Rzemieślniczy.

Sklep zaprasza ponadto klientów do zakupu piw z większości małych i regionalnych browarów polskich. Zwłaszcza takich, o których istnieniu nie mieliśmy świadomości. Możemy więc nabyć w nim trunki z: „Artezana”, „Kraftwerka”, „Redena”, „Szału Piw” i wielu innych. Nie braknie również piw zagranicznych z: Czech, Słowacji, Niemiec, Ukrainy, Rosji. Na prawdziwych koneserów czekają piwa z norweskiego browaru Nøgne Ø czy duńskiego Mikkellera.

W oddzielnej sali urządzono kącik z kosmetykami piwnymi, literaturą dotyczącą piwowarstwa i browarnictwa. Dla kolekcjonerów przewidziano możność nabycia gadżetów browarniczych, a dla pasjonatów wyrobu trunków zestawy do domowego warzenia piwa.

Najważniejszą atrakcją Centrum Edukacji Browarniczej jest jednak wystawa „Browar do góry nogami”. Przechodząc przez kolejne pomieszczenia dowiadujemy się, dlaczego Piotrków Trybunalski jest Miastem Piwowarów. Jesteśmy zaznajamiani z surowcami do produkcji piwa. Odszyfrowane zostaje dla nas znaczenie takich słów jak np.: słód, birofilistyka, browar kontraktowy, browar restauracyjny, górna i dolna fermentacja.

Ponadto podczas zwiedzania przekonujemy się, że i my sami, poświęcając kilka godzin w tygodniu, jesteśmy w stanie, we własnej kuchni, zrobić piwo. Krótki pokaz pozwala nam dowiedzieć się, że nie jest to wcale takie trudne.

W finale poznajemy proces technologiczny produkcji piwa w prawdziwym browarze i oglądamy pierwszą w świecie instalację browarniczą, która zamiast stać na podłodze, została odwrócona o 180° i zawieszona na suficie.

Centrum Edukacji Browarniczej w Piotrkowie Trybunalskim otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 12:00 do 20:00.

Miejsce jest cały czas w rozwoju. W najbliższym czasie przewidywane są kolejne atrakcje, w tym m.in. organizacja wydarzeń edukacyjnych, promocyjnych i kulturalnych.

→ Tomasz Moszczyński

1.07.2015

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.