Dlaczego Piotrków Trybunalski umiera?

Odpowiedź na postawione w tytule pytanie jest banalnie prosta: bo ludzie, którzy sprawują tutaj władzę są ignorantami.

Każdy, kolejny dzień przynosi wiadomości kompromitujące urząd miejski, a ten rok pod względem porażek jest wyjątkowy. Zaczęło się od listów, które prezydent Chojniak zaczął pisać do przedstawicieli rządu w nadziei, że w ten sposób zyska przychylność ich adresatów, a tym samym opinii publicznej. Ukoronowaniem epistolograficznej działalności Chojniaka było idiotyczne pismo skierowane do prezydenta Komorowskiego w sprawie ciszy nocnej, co w założeniu miało uchronić właściciela jednej z knajp przez sankcjami karnymi. Pisałem o tym tutaj.

Ten bzdurny i dziecinny postulat skompromitował Chojniaka i kolejny raz dowiódł, że facet absolutnie nie nadaje się na stanowisko kierownicze.

Kolejne fiaska jakie władza poniosła w tym roku, to m.in.:

1. Pięciokrotna przegrana przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Łodzi w sprawie nieprawidłowego naliczenia podatku od nieruchomości dla piotrkowskich przedsiębiorstw.

2. Zignorowanie rocznicy wyzwolenia Piotrkowa i obnażenie dyletanctwa pracowników TV Piotrków.

3. Brak odpowiedniej ilości przyłączeń kanalizacyjnych, będących warunkiem otrzymania unijnej dotacji na sfinansowanie rozbudowy oczyszczalni ścieków oraz prawne buble związane z uchwałą rady miasta ws. wsparcia finansowego gospodarstw domowych zainteresowanych przyłączeniami.

4. Skandaliczny i niewyobrażalny brak zainteresowania wizytami w Piotrkowie: b. wiceburmistrza partnerskiego miasta Esslingen (Niemcy), ministra kultury, marszałka woj. łódzkiego, ambasadora Izraela w Polsce.

5. Podejrzenie popełnienia przestępstw przez pracowników Referatu Kultury UM, Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, a także osób odpowiedzialnych za mienie komunalne.

6. Utrzymywanie na etacie w OSIR przestępcy Ziębakowskiego.

7. Przekazanie kwoty 25 000 PLN prywatnemu stowarzyszeniu Galeria OFF na organizację pseudoartystycznej imprezy pn. „Interakcje”.

8. Fatalnie przeprowadzone negocjacje dot. wywozu śmieci, których efektem były znaczne podwyżki cen usług. Próba ratowania twarzy przez Chojniaka i przeznaczenie z budżetu gminy ponad 3 mln PLN, to tylko doraźne rozwiązanie.

Jakby tego było mało, dziś na stronie „piotrkow.pl” z zadowoleniem przekazano nast. wiadomość:

Rozwiną się w Strefie Aktywności Gospodarczej

W miniony poniedziałek odbyła się jawna część przetargu na dziesięcioletnią dzierżawę nieruchomości wchodzących w skład Piotrkowskiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Swoje oferty złożyły 3 piotrkowskie firmy i każda z nich dotyczyła innej działki:
– Spółka „Szkło-Dekor” złożyła ofertę na teren przy ulicy Mireckiego, o powierzchni około 4.400 metrów kwadratowych;
– Przedsiębiorstwo Netuno na nieruchomość przy ul. Wojska Polskiego 264 (pow. około 9.500 metrów kwadratowych);
– Firma Grave Mijas zainteresowana była działką przy Rakowskiej 17a (pow. około 8.100 metrów kwadratowych).

Jak informują pracownicy Referatu Gospodarki Nieruchomościami, po przeanalizowaniu złożonych dokumentów komisja konkursowa przyjęła oferty dwóch pierwszych firm.
Zgodnie z zapowiedziami firma „Szkło-Dekor” ma zamiar na wydzierżawionej działce prowadzić produkcję ozdób choinkowych. Natomiast firma Netuno chce produkować pakiety z papieru oraz koperty.

W stosunku do nieruchomości przy ul. Sulejowskiej 130 (około 12.600 metrów kwadratowych) i ul. Nowowiejskiej 24 (około 15.000 metrów kwadratowych) nie wpłynęła żadna oferta.

Z wielkiego propagandowego nadęcia, o którym rozpisywały się tzw. „lokalne media”, trąbiła reżymowa TV Piotrków i sami urzędnicy, jakoby to Piotrków Trybunalski otwierał się na gospodarkę – wyszło głuche pierdnięcie.

Zamiast spodziewanego zainteresowania poważnego kapitału na działkach zainwestują producenci bombek choinkowych i kopert. Na pozostałe place nawet pies z kulawą nogą nie spojrzał.

Mnie, jako obserwatora kalekiej, urzędniczej rzeczywistości taki finał akcji „gospodarka” zupełnie nie dziwi, gdyż 19 kwietnia tego roku pisząc na fb felieton Specjaliści od pozorów podsumowujący prezentację przeznaczonych do wydzierżawienia terenów zauważyłem: z obecnych na sali około 60 osób, 85% stanowili urzędnicy, radni i przedstawiciele RIG-u, a zaledwie 15% potencjalni inwestorzy.

Mariusz Baryła

31.07.2015

Na zdjęciu: prezydent Piotrkowa mgr inż. Krzysztof Chojniak, foto.: J. Mizera, 2009

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.