Obchody rocznicy bitwy pod Majkowicami 2015

O godzinie 11. planowane jest złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych w tej bitwie. Następnie goście przejadą do wsi Majkowice-Kresy, w miejsce pod krzyżem, gdzie doszło pierwszej potyczki poprzedzającej bitwę.

Organizatorami uroczystości są Urząd Gminy w Ręcznie, parafia p.w. św. Stanisława w Ręcznie oraz środowisko żołnierzy Armii Krajowej w Piotrkowie Trybunalskim.

Bitwa pod Majkowicami odbyła się 8 lipca 1945 roku. 150-osobowy oddział partyzancki pod dowództwem por. Stanisława Karlińskiego „Burzy” bronił się otoczony przez przeważające siły Armii Czerwonej. Po zapadnięciu zmroku partyzanci brawurowym kontratakiem wydostali się z okrążenia zadając wrogowi duże straty.

Bitwa pod Majkowicami była jedyną po II wojnie światowej bitwą Polaków z Armią Czerwoną. Dotychczas obchody bitwy były lekceważone przez lokalne władze, które nie uważały za celowe podkreślanie tego wyjątkowego wydarzenia. Wcześniej organizował je gen. Stanisław Burza-Karliński, który zmarł 12 kwietnia br. w wieku 94 lat.

→ (pr)

1.07.2015

• Na zdjęciu: uroczystość w Majkowicach-Kresach w lipcu 2014 roku, jeszcze z udziałem legendarnego dowódcy partyzanckiego gen. bryg. Stanisława Burzy-Karlińskiego, foto: Paweł Reising, 2014

 

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *