Piotrków. Ochlaj z trupami w tle

1 sierpnia przypada 71. rocznica jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski – powstania warszawskiego, które śmiało można nazwać rzezią warszawską.

W wyniku działań militarnych strona polska poniosła następujące straty: 18 tys. zabitych żołnierzy, 5 tys. zaginionych, 25 tys. rannych, 150 tys. zabitych cywilów.

Dziewczynka klęcząca przy ulicznych grobach w czasie powstania warszawskiego. Foto: archiwum. Kliknij, aby powiększyć

Dodatkowo od 500 do 550 tysięcy mieszkańców Warszawy oraz około 100 tysięcy osób z miejscowości podwarszawskich zostało wypędzonych z domów. Około 90 tys. Polaków skierowano na roboty przymusowe w głąb Rzeszy, 60 tys. zesłano do obozów koncentracyjnych.

Piotrkowscy patrioci skupieni wokół Loży Kulturalnej „Stare miasto”, Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, Centrum Informacji Turystycznej, Ośrodka Działań Artystycznych i in. w tym dniu organizują piwną „III Biesiadę Trybunalską”, która odbędzie się w rynku.

Nikt z organizatorów, ani tzw. „patronów medialnych” do których należą „Ziemia Piotrkowska” i radio „Strefa FM” nie dostrzegł nic niestosownego w organizacji miejskiego ochlaju w dniu, w którym setki tysięcy Polaków będzie pogrążonych w żałobie, zadumie i refleksji nad wydarzeniami sprzed siedemdziesięciu lat.

Mariusz Baryła

29.07.2015

foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

• więcej o “Godzinie W”: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.