Skubas na żywo w Radiu Łódź

20 grudnia w gościnnej sali koncertowej im. Henryka Debicha w Radiu Łódź wystąpił Radosław „Skubas” Skubaja (voc, g) z zespołem.

W skład grupy wchodzą: Maciej Starnawski (g, voc), Filip Jurczyszyn (bg, voc) Wojciech Sobura – (dr, perc, vbr, voc) Łukasz Korybalski (tp, p, k, voc). Taki dobór instrumentalistów sprawia, że rockandrollowe piosenki brzmią świeżo i oryginalnie. Nieczęsto rockowi twórcy wykorzystują w swych kompozycjach brzmienie trąbki, fortepianu czy wibrafonu, a są to smaczki, które decydują nie tylko o jakości finalnego produktu, ale także wpływają na łatwość zapamiętywania, zarówno pojedynczych utworów, jak i całego repertuaru.

Ciekawe aranżacje wyróżniają twórczość Skubasa, co nie powinno dziwić, gdyż mamy do czynienia z kompozytorem i wykonawcą dobrze wykształconym (Akademia Muzyczna w Katowicach), w pełni świadomym i kompletnie ukształtowanym artystycznie.

Z każdym rokiem nowe pokolenie muzyków wypiera ze sceny ludzi, których dokonania określić można jako intuicyjne, nie poparte wiedzą i doświadczeniem, jaką zdobywa się w szkołach artystycznych. I choć gatunek muzyczny, w jakim porusza się Skubas może być programowo pomijany przez osoby gustujące w innej stylistyce, uczciwie trzeba przyznać, że warto posłuchać, co artysta ma do przekazania słuchaczom.  Na porządnego rock and rolla zawsze jest czas i miejsce.

Występ nagrywano na „wielośladzie”, jest więc szansa, że dyskografia Skubasa powiększy się wkrótce o kolejny, trzeci album.

Był to ostatni w tym roku koncert na żywo, transmitowany przez Radiu Łódź, ale jak powiedział mi Marcin Tercjak – szef muzyczny rozgłośni – na 2016 rok, w którym przypadać będzie 85. rocznica powstania stacji, planowane są równie ciekawe i smakowite muzyczne uczty.

W 2012 r. w ramach cyklu „Made in Polska” TVP zarejestrowała występ Skubasa; można go obejrzeć pod adresem: > https://ninateka.pl/film/made-in-polska-skubas. Szkoda, że nie możemy w tym nagraniu usłyszeć Łukasza Korybalskiego, który pojawił się w zespole nieco później.

→ (mb)

27.12.2015

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.