Urodziny Haliny Kępińskiej-Bazylewicz

Halina Kępińska-Bazylewicz, łączniczka „Kora” obchodzi dziś swoje urodziny.

Piotrkowianka, ppłk dr nauk med. Halina Kępińska-Bazylewicz podczas II wojny światowej była łączniczką i sanitariuszką Armii Krajowej w Okręgu Łódź. Przewoziła rozkazy, lekarstwa i broń dla oddziałów partyzanckich „Wicher”, „Burza”, „Błyskawica”, „Grom”  oraz do 25 pułku piechoty AK.

Foto: Paweł Reising. Kliknij, aby powiększyć.

Prowadziła rozpoznanie strategicznych obiektów i ratowała ciężko rannych partyzantów. W maju 1944 roku aresztowana przez Gestapo trafiła do Radomia, skąd została wykupiona przez dowództwo Inspektoratu Piotrkowskiego. Mimo tortur nie wydała nikogo. Po kilkutygodniowej rekonwalescencji wróciła do służby dla Ojczyzny.

Obecnie jubilatka jest w świetnej formie. Warto dodać, że obecnie trwają końcowe prace nad autobiograficzną książką zatytułowaną „Od Halszki do Kory”. Mogę zapewnić, że będzie to wspaniała lektura, pełna barwnych anegdot i dramatycznych sytuacji, obejmująca okres od końca lat 20-tych do okresu stalinowskiego.

Na  zamieszczonej fotografii ppłk Halina Kępińska-Bazylewicz wraz z chłopcem z Tomaszowa Mazowieckiego, laureatem konkursu historycznego, który w ubiegłym roku napisał pracę o swoim ulubionym bohaterze historycznym, czyli o łączniczce „Korze”.

Paweł Reising

2.01.2016

• foto: ipn.gov.pl

Paweł Reising (ur. 1966 r. w Piotrkowie Trybunalskim) – niezależny dziennikarz, nauczyciel, absolwent UW i UJK. Redaktor i wydawca czasopisma „KurieR-Kultura i Rzeczywistość”. Autor książek: „Opowieści generała „Bończy” oraz „Huragan” z oddziału „Wichra” (współautor W. Pietraszczyk). Honorowy żołnierz 25 pp AK. Jest stałym współpracownikiem „Gazety Trybunalskiej”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.