Po Krakowie uchwał antysmogowych chcą władze Wrocławia, Legnicy, Śląska. Dlaczego w woj. łódzkim nic nie mówi się na temat zanieczyszczenia powietrza? Przecież Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, to miasta z najgorszym powietrzem w całej Polsce – mają najwyższe poziomy benzo(a)pirenu.
W Piotrkowie Trybunalskim, gdzie mieszkam, poziomy PM 10 są wielokrotnie przekroczone. Kiedy urzędnicy zaczną aktywnie działać? Przecież teraz po podpisaniu przez prezydenta ustawy antysmogowej, która już weszła w życie wszystko jest w rękach sejmików.
Ustawa umożliwia władzom lokalnym wyeliminowanie najstarszych, najbardziej dymiących pieców węglowych i najgorszej jakości węgla (mułów, miałów, flotokoncentratów).
Problem jest ogromny. W Polsce w wyniku chorób wywołanych zanieczyszczeniem powietrza umiera przedwcześnie 45 tys. osób rocznie, w 2005 r. liczba wynosiła 28 tys., a to oznacza blisko 60% wzrost umieralności (sic!). Przeciętna długość życia skróciła się o prawie 10 miesięcy.
Czytaj także: “Zatrute powietrze”.
Boimy się chorób. Dbamy o siebie – staramy się zdrowo odżywiać, uprawiamy sport. W całej tej dbałości nie zwracamy jednak uwagi na to, czym oddychamy. Wiele osób kupuje najgorszy rodzaj opału po to, żeby zaoszczędzone pieniądze wydać na leki. Tak tworzy się blednę koło.
Najwyższy czas, aby zacząć działać. Nie możemy obojętnie przyglądać się temu problemowi. Mamy samorządy. Musimy zmusić urzędników do zmian! Przecież chodzi o nasze zdrowie i życie.
→ Katarzyny Przybył
2.02.2016
• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska
• więcej o smogu: > tutaj
• Katarzyna Przybył (ur. 1964 w Starachowicach) od 25 lat mieszka w Piotrkowie Trybunalskim, pracuje jako lekarz radiolog. Tematyka ochrony środowiska jest jej szczególnie bliska.