Niech o nich wiedzą i pamięć się w was utrwali – uroczystości w Bąkowej Górze

W sobotę, 7 maja, w Bąkowej Górze gm. Ręczno uroczyście obchodzono 70. rocznicę mordu 12 żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego zgładzonych w nocy z 9 na 10 maja 1946 r. w katowni Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Radomsku.

Ciała ofiar potajemnie przywieziono do Bąkowej Góry i zakopano w pobliskim lesie, wewnątrz poniemieckiego bunkra.

Pamięć bohaterów uczcił poseł ziemi piotrkowskiej, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, pod którego patronatem odbyła się uroczystość. W tegorocznych obchodach udział wzięli posłowie: Anna Milczanowska, Lidia Burzyńska, Dariusz Kubiak, Grzegorz Wojciechowski, przedstawiciele władz samorządowych, w tym m.in. prezydent Radomska dr Jarosław Ferenc, wiceprezydenci Bełchatowa i Piotrkowa: Agnieszka Wysocka i Andrzej Kacperek, wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek.

Wojsko Polskie reprezentował gen. bryg. dr Stanisław Kaczyński, dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Nowego Glinnika k/ Tomaszowa Mazowieckiego. Kompania honorowa z tej jednostki oraz orkiestra Sił Powietrznych z Radomia podkreśliły wyjątkowy charakter ceremonii.  Nie zabrakło delegacji organizacji społecznych, kombatanckich, szkół z powiatu piotrkowskiego, harcerzy i in.

Główne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11.00 na cmentarzu w Bąkowej Górze.  Mszę w intencji zamordowanych żołnierzy KWP odprawił przybyły z Częstochowy ksiądz arcybiskup senior Stanisław Nowak. W swojej homilii podkreślił, że: zbrodnia ta miała miejsce dlatego, bo brat zabił brata. Wspomniał też o innych bohaterach, m.in. o gen. Stanisławie Burzy-Karlińskim, który w lipcu 1945 roku, pięć kilometrów stąd pokonał w bitwie jednostkę Armii Czerwonej.

Po zakończonej Eucharystii wzniosłe przemówienie wygłosił Antoni Macierewicz, w którym stwierdził m.in.: Jest w narodzie polskim niezwykła moc, że walka o niepodległość jest nakazem tak silnym, tak determinującym wychowanie kolejnych pokoleń. Ci, którzy sądzili, że poprzez odcięcie języków, wykłuwanie oczu i wrzucenie do dołów odetną język i wydłubią oczy naszej ojczyźnie, przegrali. Ci, który sądzili, że polska tradycja, wielkość, duma i determinacja jest przeszłością, przegrali.

Szef MON zwrócił się również do zgromadzonych żołnierzy: Nigdy, przenigdy nie wolno wam zmarnować choćby kropli krwi polskiego żołnierza. Nie może też zaginąć pamięć o tych, którzy walczyli o niepodległość. Dlatego właśnie dzisiaj w tym miejscu, nad grobami poległych żołnierzy skłoniły się sztandary i stanęły tutaj najwyższe władze RP.

Przemawiali również organizatorzy uroczystości: posłanka Anna Milczanowska i przewodniczący Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy KWP Mieczysław Orzełek. Uroczystości zakończyło odczytanie przez kpt. Molendę apelu poległych, oddanie salwy honorowej oraz złożenie kwiatów na grobie żołnierzy KWP.

Następnie goście udali się na teren byłej szkoły podstawowej w Bąkowej Górze, gdzie kontynuowano spotkanie. Więcej w II części sprawozdania.

→ Klaudia Łączkowicz, Paweł Reising

8.05.2016

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• więcej o uroczystościach w Bąkowej Górze: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.