Brudna 30-tka silników diesla

Wiele spośród najbardziej szkodliwych dla środowiska samochodów z silnikami Diesla nie zostało do tej pory w pełni zbadanych przez państwowe instytucje krajów UE, które decydują o dopuszczeniu pojazdów na rynek. W poniedziałek opublikowano listę 30 takich aut.

Raport w tej sprawie opracowała grupa lobbująca na rzecz czystego powietrza Transport i Środowisko (Transport and Environment). Dokument zawiera analizę publicznych wyników badań samochodów dokonywanych przez państwowe instytucje, które decydują o dopuszczeniu ich na rynek.

Aby dany samochód mógł być sprzedawany w UE, musi uzyskać zgodę jednego z takich organów, nie potrzeba uzyskiwać oddzielnych pozwoleń w każdym z państw członkowskich. Na liście znalazły się samochody, które spełniły normę Euro 6, a które zdaniem twórców dokumentu emitują nadmierne ilości tlenków azotu.

Raport nazwany „Brudna 30” ma wywrzeć presję na unijnych ministrów transportu, którzy spotkają się we wtorek w Luksemburgu, aby rozmawiać na temat działań w obliczu skandalu dotyczącego manipulowania przez niemiecki koncern Volkswagen pomiarami spalin – podkreślono.

Zdaniem twórców dokumentu wiele dopuszczonych do sprzedaży samochodów uzyskało „podejrzane wyniki emisji (spalin)” podczas tegorocznych testów prowadzonych np. w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii. Według Transportu i Środowiska władze państw UE nie podjęły do tej pory odpowiednich działań przeciwko producentom motoryzacyjnym i „odmawiały przeprowadzenia dokładniejszych śledztw”. Przez to producenci pozostali bezkarni – podkreślono w raporcie.

W dokumencie zwrócono uwagę, że część z badanych przez instytucje pojazdów z silnikami Diesla na drodze emituje ponad 10 razy więcej tlenków azotu niż to przewiduje limit standardu emisji spalin Euro 6 (80 mg/km). W związku z tym państwowe instytucje powinny „przeprowadzić dalsze badania” – zaapelowano.

Każdy ze znajdujących się na liście samochodów został dopuszczony przez jedną z instytucji należących do siedmiu państw. Wśród wymienionych modeli znalazły się cztery marki Renault, trzy Mercedesa i Opla. Dziewięć samochodów z listy dopuszczono w Wielkiej Brytanii, siedem w Niemczech i Francji, trzy w Holandii, dwa w Luksemburgu oraz po jednym w Hiszpanii i we Włoszech.

Według twórców dokumentu instytucje tych państw nie sprawdziły odpowiednio dokładnie, czy w wymienionych samochodach zamontowano różnego typu oprogramowanie znane pod angielską nazwą „defeat device” (urządzenie udaremniające). W związku z tym Transport i Środowisko wzywa państwa UE do „podjęcia pilnych działań” w celu dokładnego sprawdzenia wymienionych w raporcie samochodów oraz poprawy dokładności przyszłych badań.

„Testy przeprowadzone przez państwowe instytucje pokazały obecność różnych technik stosowanych przez producentów, które w znaczący sposób podnoszą emisję w trakcie jazdy. Mimo, że przeprowadzone badania definitywnie nie wykazały obecności nielegalnych urządzeń, to jednak wskazują na konieczność dalszych badań” – napisano w rekomendacjach dla władz.

W dokumencie wymieniono trzy sposoby na zmanipulowanie wyników pomiarów emisji spalin: „okno termiczne” (thermal window defeat device), „ponowne uruchomienie rozgrzanego silnika” (hot restart defeat device) i wykrycie cyklu (cycle detection defeat device).

W 29 z 30 wymienionych na liście samochodów państwowe badania wykryły obecność „okna termicznego”. W 23 odkryto mechanizm „ponownego uruchomienia na rozgrzanym silniku” – napisano w dokumencie.

Proces certyfikacji samochodów zakłada testy emisji spalin prowadzone w warunkach laboratoryjnych. Jednak, jak podkreślają światowe media, większość pojazdów emituje w spalinach zdecydowanie więcej tlenków azotu podczas jazdy w normalnych warunkach drogowych.

Raport „Brudna 30” wymienia samochody z silnikami Diesla firm:

BMW (Seria 2 i 5), Citroen (C4 Picasso II), Dacia (Sandero II), Fiat (500X), Ford (C-Max II i Focus III), Honda (CR-V IV), Hyundai (i20 II), Jaguar (XE), Kia (Sportage III), Land Rover (Range Rover Evoque), Mazda (6 III), Mercedes-Benz (Klasa A III, Klasa S VI i Klasa V III), Nissan (Qashqai II), Opel (Mokka, Zafira III, Insignia), Peugeot (5008), Porsche (Macan), Renault (Captur, Megane III, Kadjar, Espace), Skoda (Octavia III), Suzuki (Vitara IV), Toyota (Avensis III) i Volvo (V60).

→ mp / Kurier PAP

7.06.2016

• foto: pixabay.com

• źródło: kurier.pap.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.