Jak radykalnie polepszyć jakość powietrza w Piotrkowie?

Powietrze w polskich miastach (w tym i w Piotrkowie) może być zdecydowanie czystsze, bez żadnych inwestycji a tylko poprze zmianę nawyków użytkowników węglowych kotłów centralnego ogrzewania, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, a które dominują w naszym kraju. 

Przez kilkadziesiąt lat Niemcy ogrzewali swoje domy węglem w sposób ekologicznie czysty a przy tym bardzo oszczędny, w kotłach o bardzo podobnej konstrukcji do tych jakie używają Polscy współcześnie. Różnica polega na sposobie eksploatacji kotłów. Polacy palący w piecach zapalając opał „od dołu” (czyli na ruszcie), zaś Niemcy zapalali węgiel w piecu „od góry”. Ładowali oni węglem całą komorę zasypową aż po krawędź drzwiczek zasypowych, po czym zapalali węgiel nie „od dołu”, tylko „od góry”. Ta pozornie drobna zmiana sposobu eksploatacji kotła ma daleko idące konsekwencje ekologiczne i ekonomiczne.

Już po kilkunastu minutach po zapaleniu węgla „od góry” wytwarza się w najwyższej partii opału warstwa żaru o temperaturze ponad 1000 st. C. Pod warstwą żaru węgiel zaczyna gazować wydzielając przeróżne gazy i opary, które są w większości silnie toksyczne, ale jednocześnie palne. Jednak ich temperatura zapłonu jest bardzo wysoka   i zbliża się do 800 st. C. Przy zapaleniu kotła „od góry” gazy wydostające się z węgla – nim dotrą do komina- muszą „przecisnąć się” przez warstwę żaru, gdzie zostają spalone, dostarczając dodatkowego ciepła.

Przy rozpaleniu kotła „od dołu”, warstwa żaru znajduje się na ruszcie, węgiel powyżej żaru zaczyna gazować. Jednak powstałe gazy i opary w swojej drodze do komina nie napotykają na temperaturę która by umożliwiła ich zapłon! Ogromne ilości trujących gazów, pyłów i przeróżnych par poprzez komin przedostaje się do atmosfery, stanowiąc śmiertelne zagrożenie dla zdrowie i życia ludzi!

Poprzez drobną zmianę sposobu użytkowania kotłów węglowych, powietrze w polskich miastach może być zdecydowanie czystsze, gdyż kotły zapalane „od góry” emitują do atmosfery siedmiokrotnie mniej pyłów i sześciokrotnie mniej toksycznych gazów niż te same kotły zapalane „od dołu”. (badania przeprowadzili naukowcy w RPA, do wglądu są tutaj: https://czysteogrzewanie.pl/2014/01/czyste-spalanie-wegla-w-rpa/)

Zmiana sposobu zapalania opału nie wymaga żadnych przeróbek kotła, ani żadnych inwestycji.

Wymaga tylko zmiany nawyków i uświadomienia użytkownikom korzyści płynących z nowego sposobu rozpalania. Oprócz korzyści ekologicznych niebagatelna jest też korzyść ekonomiczna. Zapalając opał w piecu „od góry” zużyjemy ponad 30 % opału mniej.

Wszystkich którzy ogrzewają swoje domy węglowymi kotłami zasypowymi zapraszam na portal www.czysteogrzewanie.pl . Znajdziecie tam Państwo wszelkie informacje dotyczące ekologicznego spalania węgla w domowych piecach centralnego ogrzewania.

Zachęcam władze Piotrkowa do rozpropagowania ekologicznego spalania węgla wśród mieszkańców miasta,   dostarczę za darmo materiały edukacyjne, które by należało rozdać użytkownikom węglowych kotłów centralnego ogrzewania, których jest w Piotrkowie ok. 4 tysięcy.

Jednocześnie apeluję do mieszkańców Piotrkowa ogrzewających swoje domy węglowymi kotłami centralnego ogrzewania: Spróbujcie użytkować swoje kotły metodą zapalania „od góry”. Zapewniam was, że do „starego” sposobu palenia już nie wrócicie, gdyż oszczędzicie ok. 30% opału, a niejako przy okazji przestaniecie truć siebie i innych!

Odpowiem na wszelkie pytania dotyczące ekologicznego spalania węgla w kotłach centralnego ogrzewania. Mój e-mail: ellize@onet.pl

→ Anthony Ivanowitz / pospoliteruszenie.org

5.07.2016

• foto: pixabay.com

Anthony Ivanowitz – piotrkowski dziennikarz i bloger piszący w polskiej (i polonijnej) prasie oraz przeróżnych portalach internetowych pod pseudonimami: „wladek chicago”, „antony1”, „anthony”. Pasuje do niego jak ulał opis dokonany przez Gogola w „Martwych duszach”: Pan niezbyt przystojny, ale i niebrzydki, ani nazbyt tłusty, ani nazbyt chudy. Nie można powiedzieć , żeby stary, jednak niezbyt młody…

 

One Reply to “Jak radykalnie polepszyć jakość powietrza w Piotrkowie?”

 1. Rok temu, po kilku latach usilnych nagabywań piotrkowskich prezydentów, udało mi się przekonać ich do zainicjowania akcji edukacyjnej skierowanej do właścicieli domów ogrzewających je kotłami węglowymi.
  Opracowałem instrukcję poprawnej eksploatacji węglowych kotłów centralnego ogrzewania, Urząd Miasta instrukcję wydrukował zaś inkasenci Piotrkowskich Wodociągów i Kanalizacji mieli te instrukcje rozprowadzić, przy okazji “spisywania” liczników zużycia wody.
  Część instrukcji została rozprowadzona (na przykład na ulicy Twardowsławickiej ), ale większość użytkowników kotłów węglowych c.o instrukcji nie otrzymało!
  Dlaczego? Być może niektórzy inkasenci “olali” akcję i otrzymane instrukcję wyrzuciła? Może wydrukowano ich za mało?
  Apeluję do Pana Prezydenta Chojniaka o pilne powtórzenie akcji roznoszenia ulotek i objęcie tej akcji jakimś nadzorem! Każdy użytkownik węglowego kotła c.o MUSI otrzymać ulotkę informacyjną, później trzeba utworzyć patrole ekologiczne (strażnik miejski + urzędnik magistratu) i z tymi właścicielami domków którzy dymią i smrodzą należy przeprowadzić rozmowy ostrzegawcze a jak to nie pomoże, karać ich mandatami!
  Nie musimy wdychać smrodów kominowych – ci którzy nas do tego zmuszają muszą być surowo karani!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.