Godzina W w Piotrkowie Trybunalskim – 2016 r.

Obchody 72. rocznicy wybuchy Powstania Warszawskiego miały w Piotrkowie Trybunalskim skromną, ale jednocześnie stosowną oprawę.

O godzinie 17:00 zawyły syreny, następnie zgromadzeni przed symbolicznym Grobem Nieznanego Żołnierza odśpiewali hymn państwowy.

Na granitowej płycie pojawiły się wiązanki kwiatów od przedstawicieli władz miasta, organizacji społecznych i politycznych, radnych.

Sporo kolorytu wprowadzili obecni na placu Kościuszki młodzi ludzie z transparentem klubu sportowego i ubrani w patriotyczne koszulki narodowcy. Zapłonęły cztery, czerwone race.

Oddano także hołd generałowi Roweckiemu, pod pamiątkową tablicą widniejącą na elewacji kamienicy przy ul. Słowackiego 1 złożono biało-czerwone kwiaty.

Na zakończenie wystąpił młody pieśniarz Bartłomiej Kurowski.

Nie dostrzegliśmy, co bardzo cieszy, fałszywych kombatantów i były ubeckich donosicieli, którzy jeszcze do niedawna obowiązkowo pojawiali się na tego typu uroczystościach. Konsekwentna, w tym względzie, działalność informacyjna miesięcznika „Kurier – Kultura i Rzeczywistość” i „Gazety Trybunalskiej” przynosi wymierne efekty.

Zdecydowanie zabrakło większej liczby młodzieży ze szkół średnich i gimnazjów. Obecność w tym miejscu 1 sierpnia  powinna być jej obowiązkiem, gdyż to m. in. ich rówieśnicy walczyli i ginęli w powstaniu.

Można żałować, że nie wyczytano nazwisk piotrkowian biorących czynny udział w Powstaniu Warszawskim. Za wydarzeniami stoją ludzie, i to ich nazwiska należy utrwalać w zbiorowej pamięci.

Zwracamy także uwagę na niestosowność ubioru wielu osób. Szkoda, że kultura osobista często nie idzie w parze z kulturą patriotyczną.

→ (mb)

1.08.2016

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• więcej o “Godzinie W”: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.