Tomaszów Mazowiecki: Listy z getta

Ludzie kultury i sztuki z Tomaszowa Mazowieckiego nadali piękną oprawę 74. rocznicy likwidacji żydowskiego getta.

W poniedziałek, 31 października 2016 r., w opuszczonym budynku fabrycznym przy ulicy Zgorzelickiej 27 odprawiono modlitwę ekumeniczną w intencji 14 tys. Żydów wywiezionych w 1942 r. do obozu zagłady w Treblince, w której uczestniczyli: Michael Schudrich – naczelny rabin Polski, ks. ppłk Wiesław Żydel – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej z Piotrkowa i ks. Zygmunt Nitecki – proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Tomaszowie.

Wkrótce potem przed ukrytą w ciemności publicznością w przedstawieniu „Listy z getta” w reż. Kariny Góry zaprezentowali się wykonawcy z Teatru Trzcina: Marcela Jaroma, Marcin Grabolus, Klaudia Koścista, Maja Pinczewska, Bartek Dębiec, Tomek Dobski, Jagoda Jasnowska, Adrianna Rumińska, Ismena Piasecka, Kornel Celoch, Ola Banasik, Kasia Garczynska, Maciej Majchrzak, Wiktoria Kondejewska, Marcelina Binczyk, Kosma Góra, Paulina Kowalczyk, Julia Sikora, Natalia Wojciechowska, Martyna Romańska, Maja Ostalska, Lena Kapruziak.

Spektakl inspirowany prawdziwą historią miłości, która wydarzyła się w okrutnym czasie okupacji hitlerowskiej, swoją szczerością, plastycznym wysmakowaniem, pełną autentyzmu grą młodziutkich aktorów oraz znakomicie dobraną, przenikliwą muzyką – wzbudził we mnie najgłębsze uczucia, jakie może wywołać obcowanie ze sztuką.

„Każdy człowiek, który ma serce, który ma duszę musi być załamany, kiedy będzie słyszeć o Holocauście” – powiedział po zakończonym występie rabin Schudrich. A ks. Żydel w odpowiedzi na pytanie dotyczące pamięci historycznej wśród młodego pokolenia Polaków dodał: „Szkoda, że pamięć (w Polsce) nie jest obowiązkowa”.

Zapraszam do obejrzenia pięciominutowego filmu, będącego skrótem przedstawienia. Tuż pod nim znajduje się rozmowa jaką przeprowadziłem z duchownymi i dyrektorem Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie – Barbarą Przybysz.

 

 

Dzień pamięci zorganizowany w Tomaszowie Mazowieckim zyskał moje najwyższe uznanie. Bezpretensjonalne obchody 74. rocznicy likwidacji getta zapamiętam z powodu wysokiej jakości artystycznej i organizacyjnej.

Dodam, że na zakończenie tego pełnego zadumy dnia w kościele NMP odbył się koncert Michała Hochmana z zespołem w programie zatytułowanym „Tych miasteczek już nie ma”.

W najbliższym czasie przedstawię wywiad z Kariną Górą – reżyserką „Listów z getta”.

→ Mariusz Baryła

2.11.2016

• foto: © Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.