Szok! Standardy bezpieczeństwa nadal lekceważone!

We wczorajszym wydaniu „Gazety Prawnej” Zbigniew Parafianowicz opisuje przygotowania do startu embraera 175, którym z Londynu miała wrócić delegacja rządowa.

Artykuł pt. „Tupolewizm: Dwa samoloty zapakowane w jeden, czyli jak polska delegacja wracała z Londynu” zawiera szczegółowy opis tego, co zdarzyło się przed startem maszyny. Kolejny raz zostają złamane procedury bezpieczeństwa i robią to ci, którzy najgłośniej krzyczeli i nadal krzyczą w sprawie katastrofy smoleńskiej, obwiniając innych i wymyślając coraz to nowsze legendy związane z wypadkiem.

Fragment:

Na pokładzie zbyt ciężkiej maszyny mają się znaleźć: szefowa rządu Beata Szydło, wicepremier Mateusz Morawiecki, szef MON Antoni Macierewicz, szef MSZ Witold Waszczykowski, szef MSW Mariusz Błaszczak i jeden z najważniejszych oficerów w polskiej armii generał Marek Tomaszycki (VIP-ów jest zresztą znacznie więcej). Przedstawiciele najważniejszych resortów siłowych, premier i jej pierwszy zastępca w źle wyważonym samolocie, który ma zaraz wylecieć.

(…) Nie wierzę, że to wszystko dzieje się naprawdę.

Nie wierzy też kapitan embraera. Zirytowany wychodzi z kabiny i informuje, że nie poleci, dopóki problem nie zostanie rozwiązany. Nie ma jednak osoby, która mogłaby to zrobić. Ktoś podjął decyzję o połączeniu dwóch transportów w jeden, nikt jednak nie chce podjąć decyzji o ich rozłączeniu. Panuje przekonanie, że na pewno da się to wszystko jakoś ogarnąć.

Z treści artykułu wynika, że gdyby nie stanowcza postawa cywilnego pilota i obsługi lotniska, przeładowany samolot, w którym zabrakło miejsc siedzących wystartowałby do Warszawy.

Całość tego wstrząsającego tekstu trzeba koniecznie przeczytać: > tutaj. Choć autor na końcu stawia pytania dotyczące bezpieczeństwa lotu, należy także dodać jeszcze jedno, o znaczeniu fundamentalnym: w jaki sposób ludzie, którzy nie potrafią zadbać o swoje bezpieczeństwo są lub będą w stanie zapewnić je blisko 40 milionowemu narodowi?

→ (mb)

6.12.2016

• foto: screen / (gt)

• czytaj także: > „Pytania o tupolewizm: Tajna instrukcja, która nie istnieje”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.