Wielkanocne święcenie pokarmów przed Bazyliką Mariacką w Krakowie

Kolejne święta wielkanocne i kolejna relacja z Krakowa. Jak to się robi w mieście królów?

O, to bardzo proste, potrzebni są życzliwi ludzie, którzy tę piękną uroczystość przygotują. Władze Krakowa, duchowieństwo, harcerze, Bractwo Kurkowe, Straż Miejska, darczyńcy i in. starają się, aby jak co roku święcenie pokarmów przebiegało w uroczystej, a z drugiej strony bardzo ciepłej i sympatycznej atmosferze. Tradycję tę zapoczątkował kardynał Franciszek Macharski, a jego następcy chętnie ją kontynuują.

Zwyczajem jest, że w Wielką Sobotę o godz. 13.00 przed Bazyliką Mariacką, przy suto zastawionym stole, życzenia składają: prezydent Krakowa i metropolita krakowski. A wszystko to z wysoką kulturą, skromnie, w sam raz. Prezydent Jacek Majchrowski, co widać na zdjęciach, jest lubianym włodarzem królewskiego miasta.

Przez ostatnie jedenaście lat spotykaliśmy w tym miejscu ks. arcybiskupa Stanisława Dziwisza, który nigdy nie żałował wody podczas święcenia koszyczków. W tym roku po raz pierwszy w tej roli wystąpił nowy metropolita, jeszcze do niedawna związany z Ziemią Łódzką, ks. arcybiskup Marek Jędraszewski.

– Wszyscy przygotowujemy się do jutrzejszego niedzielnego poranka, poranka Zmartwychwstania Pańskiego. Na Wschodzie zwłaszcza, ludzie witają się, wtedy mówiąc do siebie: „Chrystus zmartwychwstał” i odpowiadając „Prawdziwie zmartwychwstał”. Zachęcam, byśmy się tak w te dni święte pozdrawiali – powiedział arcybiskup i dodał: – Życzę wszystkim, żeby radość była także znakiem naszej głębokiej wiary w to, że Chrystus zmartwychwstając rzeczywiście zwyciężył śmierć, dając nam nadzieję zupełnie innego życia, sięgającego szczęśliwej wieczności

Jak został przyjęty przez wiernych? Znakomicie, zamieszczone poniżej fotografie nie pozostawiają żadnych wątpliwości.

Obecni przed bazyliką byli również politycy, parlamentarzyści, strażacy, zaproszeni goście, a także kochany nie tylko przez krakowian ojciec Leon Knabit, który bardzo chętnie pozował z Ewą Wachowicz.

Dary ze stołu, jak zawsze zostały przekazane do podopiecznych kuchni Brata Alberta.

→ (mb)

15.04.2017

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• zobacz także: > “Życzenia świąteczne od arcybiskupa Marka Jędraszewskiego dla mieszkańców Piotrkowa”

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *