2 maja – Dzień Flagi, 3 maja – Święto Narodowe

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto ustanowione 20 lutego 2004 r. obchodzone jest po raz 14.

Cel jaki przyświecał ustawodawcy był jednoznaczny, chodziło o propagowanie wiedzy historycznej, rozbudzanie świadomości dotyczącej symboli narodowych i krzewienie patriotyzmu.

Dziś w Warszawie odbywają się uroczystości z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i prezes Rady Ministrów Beaty Szydło.

Niestety prowincjonalny Piotrków nie przeniósł na swój grunt dobrego wzorca. Urząd Miasta ograniczył się jedynie do wywieszenia flag na słupach energetycznych. Nic nam nie wiadomo, aby miały się odbyć prelekcje, spotkania, koncerty odnoszące się bezpośrednio do Dnia Flagi.

Zawiódł, zresztą kolejny raz, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Z punktu widzenia mieszkańca Piotrkowa Dzień Flagi jest, ale tak jakby go nie było.

Jutrzejsze obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja nie wykraczają poza sztampę: na godzinę 10.00 zaplanowano uroczystą Mszę Świętą, która ma być odprawiona w amfiteatrze przy ul. Słowackiego i okolicznościowe przemówienie prezydenta mgr inż. Krzysztofa Chojniaka, z zawodu nauczyciela. Choć nie spodziewamy się, aby wyszedł poza banał i powiedział coś, o czym nie mówił w  latach poprzednich, to warto pojawić się w tym miejscu, aby dać świadectwo swojej postawie patriotycznej.

→ (mb)

2.05.2017

• na zdjęciu: flaga powiewająca na budynku Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek, foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

One Reply to “2 maja – Dzień Flagi, 3 maja – Święto Narodowe”

  1. Podczas uroczystej mszy ,dwie mlode damy z szkoly ze sztandarem, po rozioczozpoczeciu mszy zostaly przywolane przez jak mniemam tatusia, by mogly odpoczac na laweczce ! Tam spedzily sobie czas ,nie modlac sie ze wszystkimi, jedna z nich nawet nie raczyla stanac gdy wszyscy stali w okreslonych momentach mszy. Na sam koniec wrocily pod swoj sztandar, tatus zrobil zdjecia jak przechodzily pod oltarzem . To przykre ze takie osoby sa wybierane w takim celu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.