54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbędzie się w Płocku

W zakończonej, przed kilkunastoma minutami, rozmowie prezenterki telewizyjnych Wiadomości Danuty Holeckiej z Jackiem Kurskim, prezes TVP S.A. potwierdził, że z winy prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego Festiwal Piosenki Polskiej został odwołany.

Wiśniewski wypowiedział umowę Telewizji Polskiej z powodu niewywiązywania się nadawcy z jej zapisów. „Niemożność zrealizowania niniejszej umowy wynika chociażby z faktu, że z udziału w 54. KFPP wycofała się Maryla Rodowicz, a do zorganizowania jej Złotego Jubileuszu w umowie zobowiązuje się Telewizja” – powiedział prezydent Opola.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa miasto cofnęło TVP wyłączną licencję do używania nazwy Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki – Opole. Prezes Kurski został również poinformowany, że ekipy TVP nie zostaną wpuszczone na teren amfiteatru. W udostępnionym PAP piśmie prezydent Wiśniewski zaprasza prezesa Kurskiego do rozpoczęcia rozmów na temat 54. KFPP w innym terminie niż 9 czerwca.

Prezes Kurski w ostrych słowach skomentował wydarzenia dzisiejszego dnia, rezygnację z organizacji imprezy nazwał skandaliczną, lecz natychmiast zapewnił, że festiwal odbędzie się w innym mieście. Obiecał, że poinformuje o wyborze nowej lokalizacji jeszcze w tym tygodniu.

Z informacji do jakich, jako pierwsza, dotarła „Gazeta Trybunalska” wynika, że najbardziej prawdopodobnym miejscem organizacji 54. KFPP w Opolu będzie Królewskie Miasto Płock, a konkretnie amfiteatr miejski oddany do użytku, po generalnym remoncie, w 2008 r. Dysponuje 3,5 tys. miejsc siedzących, a więc zaledwie o 150 mniej niż opolski.

Decyzję Kurskiego o przeniesieniu festiwalu do innego ośrodka należy uznać jako przełamanie

Na zdjęciu: płocki amfiteatr jest położony tuż nad brzegiem Wisły. Foto: inwestycje.plock.org.pl. Kliknij, aby powiększyć.

hegemonii Opola, którego prezydent związany z Platformą Obywatelską sądził, że może wpływać na władze publicznej telewizji. Jeśli nasze informacje potwierdzą się, będzie to smutna wiadomość dla samorządu i mieszkańców Torunia, który jest równie znakomitym ośrodkiem, zdolnym wyprodukować duże widowisku muzyczne. 

Płock ma duże doświadczenie w organizacji imprez masowych, odbywają się tutaj: Festiwal Polskiej Piosenki Dziecięcej, Festiwal Muzyki Elektronicznej, Polish Hip-Hop Festival, Vistula Folk Festival, Summer Fall Festival.

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby festiwal opolski organizować co roku w innym miejscu, jednak w takim, które jest siedzibą diecezji, albo archidiecezji. Stworzy to możliwość, o czym pisaliśmy w art. „Nowy festiwal opolski” (> link), włączenia się artystów związanych z takimi nurtami jak: sacro-polo, piosenka religijna, pielgrzymkowa, patriotyczna i in., co w naszej ocenie wprowadzi nową jakość na festiwalową scenę.

Dziś wieczorem pojawiła się, jeszcze nieoficjalna, nazwa nowego festiwalu. Mówi się O!Płockim Festiwalu Piosenki Polskiej.

→ M. Baryła

22.05.2017

• foto: inwestycje.plock.org.pl

• czytaj także: > „Stan Borys – zapomniana przez media ikona pop-kultury”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.