Bąkowa Góra 2017. Szlachetna i piękna pamięć o żołnierzach KWP (dużo zdjęć)

W sobotę, 13 maja 2017 roku na cmentarzu we wsi Bąkowa Góra w powiecie piotrkowskim odbyła się uroczystość upamiętniająca 71. rocznicę bestialskiego mordu 12 żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego wcześniej nieprawnie skazanych na śmierć przez Sąd Wojskowy w Radomsku.

Głównym punktem obchodów, nad którymi patronat objęła poseł Anna Milczanowska, była msza polowa odprawiona na cmentarzu parafialnym, której przewodniczył ks. Andrzej Kuliberda z Częstochowy. Patriotycznego kazania i wystąpień: przewodniczącego Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy KWP mjr Mieczysława Orzeszka, posłanek na Sejm RP: Anny Milczanowskiej (PiS) i Małgorzaty Janowskiej (Kukiz ’15) i byłego żołnierza AK i kierownika Urzędu ds. Kombatantów płk. Zbigniewa Zielińskiego wysłuchało ponad dwieście osób.

Szczególne wrażenie na zebranych zrobiło przemówienie b. ministra Zielińskiego, który podzielił się swoimi wspomnieniami z czasów okupacji. Choć, jak sam powiedział, ostatnie cztery miesiące spędził w szpitalu po udarze, potrafił przywołać z pamięci traumatyczne doświadczenia z przeszłości.

Słowa pułkownika odbijały się echem od okalającego cmentarz lasu i stojących w pierwszym szeregu, bielejących brzóz. – Proszę księdza – pytał konający na rękach kapelana 19-letni żołnierz, którego ciało przeszyła seria z pistoletu maszynowego – Proszę księdza, czy Polska będzie wolna? – Tak, będzie wolna – odpowiedział ksiądz, jedną ręką przymykający powieki zmarłego, a drugą strzelając z amerykańskiego colta do hitlerowskich najeźdźców. Kiedy to mówił, głos mu się załamywał, a pod oczami pojawiły się łzy.

Kolejnym punktem programu był Apel Poległych, który mocnym, czystym głosem odczytał członek Strzelców Rzeczypospolitej z Aleksandrowa Łódzkiego.

Na zakończenie złożono kwiaty i zapalono znicze na mogile pomordowanych żołnierzy niezłomnych z oddziału „Warszyca”: Jana Rogulki, Józefa Kapczyńskiego, Józefa Koniarskiego, Ryszarda Nurkowskiego, Benedykta Ratajskiego, Czesława Turlejskiego, Karola Wielocha, Stanisława Wersala, Ryszarda Chmielewskiego, Leopolda Słomczyńskiego, Tadeusza Schabowskiego, Piotar Proszewskiego.

W uroczystości udział wzięło czternaście pocztów sztandarowych z organizacji społecznych i szkół. Wśród przedstawicieli władz lokalnych znaleźli się: starosta powiatu radomszczańskiego Andrzej Plutecki, prezydent Radomska dr Jarosław Ferenc, wiceprzewodniczący Rady Miasta Radomska Artur Werner, wójt gminy Ręczno Piotr Łysoń. Piotrków Trybunalski reprezentowali radni Prawa i Sprawiedliwości: Wiesława Olejnik i Grzegorz Lorek, który złożył wiązankę w imieniu władz Piotrkowa. Przy grobie bohaterów nie zabrakło Aleksandry Koteckiej z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa O/ IPN w Łodzi. Nie zawiedli także leśnicy, policjanci, strażacy, kombatanci, harcerze, uczniowie, górnicy i młodzi ludzie z organizacji strzeleckich, Młodzieży Wszechpolskiej, ONR-u.

Tradycyjnie, po części oficjalnej, goście stawili się na terenie byłej szkoły podstawowej, obecnie zarządzanej przez Stowarzyszenie „Koło pomocy dzieciom niepełnosprawnym” z Piotrkowa, na skromnym, żołnierskim poczęstunku składającym się z bardzo smacznej grochówki przygotowanej przez restaurację „Meckier”.

→ Paweł Reising / (mb)

14.05.2017

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• więcej o uroczystościach w Bąkowej Górze: > tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.