Podłość

Zajeb jej kopa na łeb – mówi gimnazjalista do swoich koleżanek, które brutalnie biją siedzącą na ziemi uczennicę. Sam nie przestaje filmować całego zdarzenia.

11 maja 2017 r. słoneczny dzień przed budynkiem Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II przy ul. Chałubińskiego 13 w Gdańsku – Chełmie. Siedząca na ziemi, bezbronna dziewczyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7, jest otoczona przez cztery agresywne gimnazjalistki; dwie z nich ze złością biją ją po twarzy, ciągną za włosy, kopią w głowę; wyraźnie słychać wyzwiska i podżeganie do ataku ze strony chłopaka trzymającego w ręce telefon. Także inne nastolatki przyglądają się i komentują zdarzenie. Nie ma nikogo, kto odważyłby się stanąć w obronie bitej i poniżanej ofiary.

 

Całość wygląda jak egzekucja, łatwo sobie wyobrazić, co mogłoby się wydarzyć, gdyby napastniczki miały w rękach twarde przedmioty, albo nóż. Jeden z gdańskich portali poinformował wczoraj, że ten wściekły atak był zemstą za to, że bita i kopana dziewczyna miała umawiać się z chłopakiem jednej z prześladowczyń.

Szokują słowa, jakie słychać z off-u, wypowiadane w podnieceniu, można odnieść wrażenie, że uczniowie traktują napad jako widowisko, atrakcję, albo scenę z gry komputerowej i chcą tym widokiem jak najszybciej podzielić się z innymi, aby dostać „lajki” w internecie.

Nagranie trafiło do sieci dzięki Marice Pytlewskiej – przyjaciółce pobitej, która 12 maja o godz. 22:46 napisała w facebooku:

Cześć wszystkim, dobry wieczór. Drodzy znajomi wczoraj 11.05.2017 roku przed szkołą w Gdańsku miało miejsce pewne zdarzenie. Tak jak widzieliście lub dopiero zobaczycie na podanych niżej filmikach 1. gimnazjalistki dosłownie masakrują i poniżają dziewczynę. Nie są to żadne plotki ani opowieści ponieważ osobiście rozmawiałam z pobitą osobą i za całkowitą zgodą ofiary tej przemocy udostępniam ten filmik, żeby wszyscy mieli świadomość tego co się dzieje dookoła i starali się doprowadzić do zmniejszenia lub nawet do całkowitego zlikwidowania tego typu problemu. Jeżeli chcesz wesprzeć tą dziewczynę lub chcesz kary dla tych napastników udostępnij filmik.

Materiał błyskawicznie został przekazany innym użytkownikom portalu, w chwili pisania tego tekstu jest już ponad 90 tys. udostępnień. Natychmiast pojawiły się równie szokujące komentarze:

Natalia Rudzka Gdzie są rodzice tych szczurów !!!!!

Sandra Kubiak Ola chyba bym je zabiła

Łukasz Kopeć Gdybym byl ojcem chlopaka ktory to nagrywal to dzieciak by dostal wieksze wpierdol niz ta dziewczyna.

Mateusz Pawlik Co za kurwy jebane !!!!

Anna Jarosz Jebane gimbusy plewy zamiast mózgu

Daniel Buszkiewicz Co za kurwy jeśli było by to w Poznaniu łby bym po rozpierdalał a w szczegolnosci ten co nagrywał co za pizdy i szmaty japierdole jak ten kraj spływa na psy i dziwki!!!!!!!!!!!!!

Rafael Barber Dobrze by było wyłapać po kolei każda z tych dziewczyn i dać porządny wpierdol plus gościowi co nagrywał

Bonio Master Rozjebal bym te kurwy jebane jak mogli taka krzywde zrobic tej mlodej no kurwa co sie odpierdala teraz to jest szok

Agata Colkos Popierdolone dzieci bez zadnych zasad. Podziekowania dla rodzicow. Widac ze rodzicow zainteresowanie zerowe i potem rosna takie krowy. Biedna dziewczyna. Gdybym ja tam byla wszystkie te co stoja dostalyby ode mnie po mordzie

Patrizia Anna Darga Mam nadzieje że suki zdechną w kiciu

Wszystkich wpisów jest około 32 tysiące w przeważającej większości tak samo napastliwych i wulgarnych, jak to co pokazano na video.

Natomiast w witrynie Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Gdańsku czytamy:

 • Jesteśmy szkołą, w której pracuje zespół pedagogów o bardzo wysokich kwalifikacjach i etyce zawodowej, gwarantujący najwyższą jakość nauczania i wychowania.
 • Proponujemy humanistyczny system wartości oparty na chrześcijańskich podstawach.
 • Sprawiamy, że wartość BÓG-HONOR-OJCZYZNA staną się dla ucznia wartościami najwyższymi.
 • Ukażemy uczniom, że kształcenie jest procesem trwającym całe życie. Dobrze ich przygotujemy do podjęcia nauki na wyższym etapie edukacyjnym.
 • Gwarantujemy bogaty i atrakcyjny program nauczania i wychowania dobre, bezpieczne i przyjazne warunki nauki. Każdy uczeń jest dla nas jednakowo ważny.
 • Będziemy mu pomagać, by harmonijnie rozwijał własną osobowość i osiągał sukcesy zgodnie z potrzebami jego możliwościami. Wspólnie z rodzicami wychowamy młodego człowieka, który:
  • umie znaleźć sens życia i cel swego istnienia,
  • samodzielnie wykreuje swoją przyszłość i sprosta wyzwaniom dorosłego życia,
  • szanuje godność każdej osoby ludzkiej,
  • odrzuca przemoc i agresję, a uzależnienia i nałogi są mu obce,
  • racjonalnie i aktywnie wykorzystuje swój czas wolny,
  • świadomie dba o zdrowie własne i innych oraz chroni przyrodę,
  • jest człowiekiem o wysokiej kulturze osobistej i wysokiej kulturze słowa.
 • Uważamy, że nasz wychowanek musi umieć współdziałać z ludźmi. Przygotujemy go do życia w zespole, w rodzinie, w środowisku lokalnym, w ojczyźnie, w zjednoczonej Europie.
 • Będziemy dbać o partnerskie, pełne zaufania i przyjaźni relacje między uczniami, nauczycielami, rodzicami i środowiskiem.

Dalej, w zakładce „Wizja szkoły” znajdujemy zapis poprzedzony słowami św. Jana Pawła II:

Przyszłość szkoły to jej uczniowie, rodzice i nauczyciele – ludzie rozumni, uczciwi, wrażliwi, tolerancyjni, kochający Ojczyznę i potrafiący poruszać się we współczesnym świecie.

→ Mariusz Baryła

14.05.2017

• collage: barma / Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.