Lech Kaczyński patronem szkoły w Bujnach

Niewielka, podpiotrkowska wieś Bujny doczekała się wielkiej uroczystości. Pięknego, słonecznego, czerwcowego dnia 2017 roku tutejsza Szkoła Podstawowa, jako jedna z pierwszych w Polsce, przyjęła imię Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

O potrzebie posiadania patrona mówiono od dawna, lecz dopiero w końcu ubiegłego roku przeprowadzono głosowanie w tej sprawie. Uczniowie, rodzice i nauczyciele przeważającą większością głosów wybrali kandydaturę zgłoszoną przez wójta gminy Wola Krzysztoporska Romana Drozdka.

7 lutego br. Rada Gminy podjęła uchwałę o nadaniu Szkole Podstawowej w Bujnach imienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

Uroczystość nadania imienia i wręczenia szkole sztandaru odbyła się w środę 21 czerwca 2017 roku, w obecności licznie przybyłych mieszkańców, przedstawicieli władz lokalnych, delegacji pobliskich szkół i organizacji społecznych.

Pierwszym punktem programu była msza święta w kościele św. Wawrzyńca, podczas której poświęcony został nowy sztandar. Następnie goście przeszli do placówki oświatowej, a dokładnie przed jej główne wejście. W obecności ministra obrony narodowej i posła ziemi piotrkowskiej Antoniego Macierewicza odsłonięto i poświęcono okazały obelisk upamiętniający Patrona. Złożono kwiaty i wygłoszono krótkie przemówienia.

Portret Lecha Kaczyńskiego znalazł się także w budynku szkolnym, a obok niego ustawiono gabloty z fotografiami i wydawnictwami związanymi z prezydentem.

W nowoczesnej sali gimnastycznej wzruszające przemówienia, dedykowane Patronowi, wygłosili minister Macierewicz i wojewoda łódzki prof. Zbigniew Rau. Obaj mówcy wspominali profesora Kaczyńskiego nie tylko jako polityka i antykomunistycznego opozycjonisty, lecz przede wszystkim jako prawdziwego patrioty, kochającego Polskę i jej historię, troszczącego się o prostych ludzi.

List od prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego połączony z podziękowaniami dla władz szkoły odczytała poseł Anna Milczanowska. Głos zabrali także: wójt gminy Roman Drozdek i dyrektor szkoły mgr inż. Elżbieta Przybył.

Przed sztandarem grupka uczniów złożyła symboliczne ślubowanie. Na zakończenie dzieci z bujnowskiej szkoły zaprezentowały okolicznościowy program artystyczny.

Z pewnością środa 21 czerwca br. przejdzie do historii małych Bujen, a posiadanie tak wyjątkowego Patrona spowoduje zainteresowanie uczniów sprawami społecznymi, które dla Prezydenta RP były tak istotne.

→ Paweł Reising

23.06.2017

• foto: Paweł Reising / Gazeta TRYBUNALSKA

• czytaj także: > „Lech Kaczyński w każdym mieście. Czy prezydent Duda zainicjuje nową ustawę?”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.