78. rocznica napaści Niemiec na Polskę

Po raz pierwszy przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Piotrkowie Trybunalskim zebrali się przedstawiciele środowisk prawicowych, akowskich, narodowych i patriotycznych, aby godnie upamiętnić rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9:00 od przywitania zgromadzonych i wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Modlitwę za bohaterów września 1939 r. i ofiary II wojny światowej poprowadził ks. Grzegorz Gogol, proboszcz parafii św. Jakuba w Piotrkowie.

Krótkie przemówienie odnoszące się do wydarzeń sprzed 78 lat wygłosił redaktor „Gazety Trybunalskiej” Mariusz Baryła, który powiedział m. in.:

1 września 1939 roku na Polskę napadli Niemcy. Nie naziści, hitlerowcy, faszyści, volksdeutsche lecz NIEMCY. Stało się tak dlatego, że rząd II Rzeczypospolitej nie chciał się ugiąć pod naciskiem kanclerza Hitlera i podpisać korzystnych dla Niemiec traktatów i porozumień politycznych, militarnych i gospodarczych.

Polska w odróżnieniu od Austrii i Czechosłowacji pokazała swoją dumę narodową i jasno dała do zrozumienia, że nie będzie się ze swoim historycznym wrogiem układać.

Zapłaciliśmy za to bardzo wysoką cenę i nadal tragedia II wojny światowej odbija się echem w naszym Narodzie. Najpierw Niemcy, a 17 dni później Sowieci zabrali nam najlepszych i najodważniejszych ludzi z tamtego pokolenia, zajęli naszą ziemię, zrabowali domy, kościoły,  fabryki, zgwałcili polskie kobiety. Niemcy przez sześć lat zabijali naszych ojców i dziadków, matki i babki. Śmierć od kuli była najłagodniejszą formą eliminacji.

Dymy ze zbombardowanych miast, a później z krematoriów przesłoniły słońce. Niemcy pozbawili nas wszystkiego, co kochaliśmy, ale nie zdołali zabrać nam wiary w Boga, tożsamości i języka…

Beata Dróżdż, przewodnicząca piotrkowskiego klubu „Gazety Polskiej”, poprosiła zebranych o uczczenie minutą ciszy żołnierzy września poległych w obronie ojczyzny.

Przejmujący dźwięk trąbki poprzedził wystąpienie ppłk dr Haliny Kępińskiej-Bazylewicz ps. „Kora”; łączniczka Armii Krajowej podzieliła się swoimi traumatycznymi wspomnieniami z pierwszych dni wojny, która zastała ją w Skierniewicach, gdzie ojciec jej pełnił funkcję wojskowego komendanta miasta.

Na pomniku zapłonęły znicze; wiązanki kwiatów złożyli: delegacja środowiska Armii Krajowej Okręgu Piotrków, poseł Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Wojciechowski, władze powiatowe PiS: Zbigniew Ziemba i Tomasz Trzaskacz, działacze stowarzyszenia Kukiz’15: Piotr Radziszewski, Piotr Kowalski i Cezary Staszek, członkinie Klubu „Gazety Polskiej” i przedstawiciel „GT” Zbigniew Rutkowski.

Na zakończenie ceremonii plac Tadeusza Kościuszki wypełniły dźwięki muzyki z serialu „Czas honoru” w wykonaniu uczniów i studentów szkół muzycznych.

W półgodzinnej uroczystości wzięło udział około 4o osób, część z nich została uwieczniona na pamiątkowej fotografii.

→ (pr)

1.09.2017

• foto: Zbigniew Rutkowski / Gazeta Trybunalska

• więcej o II wojnie światowej: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.