Tomaszów Mazowiecki wyrasta na tygrysa województwa łódzkiego

Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko (PiS) ma godny pochwały zwyczaj regularnego spotykania się z mieszkańcami miasta, swoimi wyborcami.

Raz w miesiącu odwiedza jedną z dzielnic Tomaszowa; towarzyszą mu jego zastępcy i miejscy urzędnicy odpowiedzialni za newralgiczne wydziały w Urzędzie Miasta.

Tym razem, 8 września, zorganizowano spotkanie w szkole nr 7 w dzielnicy Ludwików – największym osiedlu domów jednorodzinnych, gdzie również z rodziną mieszka tomaszowski włodarz.

110 osób zasiadło na przeciwko 6 magistrackich pracowników, aby wysłuchać, co prezydent ma do powiedzenia. Równo godzinę Witko omawiał trwające inwestycje i prezentował plany na najbliższą przyszłość, a są one imponujące: gazyfikacja Ludwikowa i Białobrzegów, dofinansowanie na wymianę starych, nieefektywnych pieców c.o., 24-godzinny dozór nad czystością powietrza, udostępnienie darmowej aplikacji do jego kontroli, wyposażenie straży miejskiej w drony sprawdzające zawartość dymu wydobywającego się z kominów, budowa dróg asfaltowych (obecnie nieutwardzonych nawierzchni jest 20 km), utworzenie systemu miejskiego monitoringu obejmującego 200 kamer, zakończenie budowy pierwszej w Polsce, krytej hali lodowej, na której już niebawem odbędą się Mistrzostwa Polski w łyżwiarstwie szybkim, a w 2018 r. Mistrzostwa Świata, rewitalizacja rzeki Wolbórki, wprowadzenie programu „Mieszkanie+”, wymiana autobusów miejskich na pojazdy hybrydowe i elektryczne (76 mln dofinansowania), darmowe przewozy dla mieszkańców Tomaszowa w niedziele i święta.

Tomaszowski magistrat planuje także budowę portalu przeładunkowego i prace nad odwiertami geotermalnymi. I co najważniejsze: wszystkie wymienione inwestycje realizowane są w ramach programów unijnych i dotacji ministerstw. Przykładowo: na budowę areny lodowej, której koszt zamknie się kwotą 50 mln zł pozyskano 25 mln wsparcia, a w przypadku zakupu nowego taboru autobusowego (76 mln zł) wkład własny miasta był symboliczny.

Prezydent Tomaszowa nie bał się konfrontacji z mieszkańcami; po zakończeniu swojego przemówienia odpowiadał wraz z wiceprezydent Zofią Szymańską na pytania z sali.

„To nie jest sukces mój, czy moich zastępców, ale to jest sukces wszystkich nas, to jest sukces miasta” – powiedział w podsumowaniu swojego wystąpienia Witko.

Gwałtowne przemiany, jakie zachodzą w Tomaszowie Mazowieckim, pozwalają wysnuć tezę, że do niedawna zapomniany, biedniejący z każdym rokiem Tomaszów przeistacza się w lidera rozwoju gospodarczego i społecznego w województwie łódzkim daleko w tyle zostawiając Piotrków, Radomsko, Opoczno, Sieradz, Rawę Mazowiecką i in. ośrodki.

Prezydent Witko udzielił „Gazecie Trybunalskiej” obszernego wywiadu, który znajduje się: > tutaj. Bardzo gorąco zachęcamy do jego wysłuchania.

→ (mb)

11.09.2017

• zdjęcie górne: prezydent Witko i wiceprezydent Szymańska, foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.