Cmentarz żydowski większym priorytetem niż pomoc dla starszych ludzi

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kierowane przez prof. Piotra Glińskiego szokuje! Jeszcze w tym roku przekaże 100 mln złotych na inwestycje kapitałowe dla Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, z których zysk będzie przeznaczany na dbanie o Cmentarz Żydowski w Warszawie.

Minister Gliński powiedział: „Wreszcie te 33 hektary polskiego dziedzictwa narodowego – polskiego i żydowskiego, dziedzictwa Żydów polskich – będzie podlegało cywilizowanej ochronie i doprowadzimy ten cmentarz do porządku”.

Nekropolia należy do Żydowskiej Gminy Wyznaniowej, która bezustannie boryka się z problemami finansowymi, a zatem ministerstwo (czytaj: Polacy) czują się odpowiedzialni za jej należyte funkcjonowanie. Przedstawicielka resortu stwierdziła:

„Utworzenie funduszu wieczystego na rzecz Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej Warszawie jest najistotniejszym w ostatnich latach gestem państwa polskiego, mającym na celu kontynuację opieki i ochrony materialnego dziedzictwa warszawskich Żydów. Pod względem finansowym i organizacyjnym jest to przedsięwzięcie na skalę europejską. Wierzymy, że działanie to  będzie przykładem na najskuteczniejsze i najnowocześniejsze rozwiązania w tej dziedzinie. Projekt  jest niespotykaną szansą na pogłębienie  i popularyzację wiedzy o spuściźnie Żydów polskich, a także wzmocnienie  dialogu polsko-żydowskiego”.

Od razu rodzi się pytanie: czy gminy żydowskie w USA, Francji, Włoszech, na Ukrainie, w Rosji także dbają o polskie cmentarze rozsiane na terenie tych państw?

Te 100 mln złotych zaskakuje tym bardziej, że rząd w budżecie na 2018 r. przeznaczył zaledwie 57,4 mln zł na pomoc i wsparcie blisko 13,5 tysiąca polskich seniorów w wieku 75+.

→ (mb)

24.12.2017

• foto: wikipedia.org, pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.