Piotrków. Nowi prezesi sądów powszechnych. Czy zmiany w sądownictwie okażą się skuteczne?

Wieczorem, 19 grudnia 2017 r., Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że minister Ziobro dokonał zmian na stanowiskach prezesów sądów.

Jako powód podano „potrzebę poprawy sprawności sądów” i zwiększenie ich efektywności. W informacji prasowej opublikowanej przez „Gazetę Trybunalską” znalazła się lista sądów, które mają poważne zaległości w rozstrzyganiu spraw (> kliknij). Nieprawdziwe więc wydają się komentarze środowisk antyrządowych, jakoby Ziobro mianował na funkcje kierownicze „swoich ludzi”. Tak przynajmniej nie jest w Piotrkowie Trybunalskim.

Sąd Okręgowy w zestawieniu zawierającym 45 podmiotów znalazł się na 40 miejscu pod względem ilości załatwionych spraw karnych i 38. w przypadku „wskaźnika opanowania wpływu spraw karnych”. Natomiast Sąd Rejonowy na 317 jednostek zajął 218. pozycję w kategorii „średniego czasu trwania spraw”.

Decyzją ministra nowym prezesem Sądu Okręgowego w Piotrkowie został karnista SSO Stanisław Tomasik, który zastąpił SSO Mariolę Mastalerz, zaś SSR Piotr Koćmiel z II Wydziału Karnego przejął obowiązki dotychczasowej prezes, cywilistki SSR Grażyny Marek.

Jak tę zmianę ocenia piotrkowskie środowisko prawnicze? Z rozmów przeprowadzonych z jego przedstawicielami wynika, że roszady zostały przyjęte z umiarkowanym optymizmem, przeważały dobre i bardzo dobre opinie o nowych szefach sądów, podkreślano ich profesjonalizm, rzetelność, uczciwość, kulturę osobistą i, co najważniejsze, apolityczność. Wyrażano także nadzieję, że mianowani prezesi dokonają w szybkim czasie przeglądu przewodniczących wydziałów.

→ (mb)

20.12.2017

• foto: Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.