19 grudnia 2017 r. roku w piotrkowskich sądach nastąpiły zmiany na stanowiskach kierowniczych.
W Sądzie Okręgowym nowym prezesem został karnista SSO Stanisław Tomasik, który zastąpił SSO Mariolę Mastalerz, natomiast w rejonie SSR Piotr Koćmiel z II Wydziału Karnego przejął obowiązki dotychczasowej prezes, cywilistki SSR Grażyny Marek.
Ministerstwo Sprawiedliwości uzasadniło tę decyzję „potrzebą poprawy sprawności sądów” i zwiększenie ich efektywności, gdyż obie instytucje w zestawieniu średniego czasu trwania spraw wypadły słabo, lub bardzo słabo.
Niedługo po nominacjach „Gazeta Trybunalska” wystąpiła do prezesów obu sądów z prośbą o odpowiedź na pytania dotyczące funkcjonowania piotrkowskiego wymiaru sprawiedliwości.
Oto odpowiedź (z zachowaniem oryginalnej pisowni), jaka nadeszła z Sądu Rejonowego w Piotrkowie:
Jaki jest obecnie status zawodowy SSR Marcina Żurawskiego, jaki wyrok zapadł przed Sądem Apelacyjnym w Łodzi w sprawie wniosku złożonego przez Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego SO w Piotrkowie?
Pan Marcin Żurawski nadal jest Sędzią Sądu Rejonowego w Piotrkowie Tryb. natomiast Sąd Rejonowy w Piotrkowie Tryb. nie jest stroną w postępowaniu dyscyplinarnym toczącym się przed Sądem Apelacyjnym w łodzi i nie ma informacji o jego przebiegu i decyzjach.
Jaki jest obecnie status zawodowy SSR Moniki Cichockiej po ujawnieniu przez redakcję „Super Expressu” rzekomych nieprawidłowości w odbiorze korespondencji do niej nie adresowanej? Czy sędzia Cichocka orzeka, czy przebywa na zwolnieniu lekarskim, itd.? Czy sprawa ta będzie rozpatrywana przez Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego?
Pani Monika Cichocka nadal jest Sędzią Sądu Rejonowego w Piotrkowie Tryb. i orzeka w I Wydziale Cywilnym tut. Sądu w pełnym wymiarze. Na chwilę obecną nie mam wiedzy, czy Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego będzie wszczynał postępowanie dyscyplinarne p-ko w/w sędzi i czy w ogóle pozostaje to w jego zainteresowaniu.
Jaki program naprawy dla SR w Piotrkowie zamierza Pan wprowadzić i kiedy, zdaniem Pana, będzie można spodziewać się jego efektów?
Programem naprawczym dla Sądu Rejonowego w Piotrkowie Tryb. jest wydajna i dobra praca wszystkich pracowników tut. Sądu. Są jednak braki kadrowe stwarzające bariery na razie nie do pokonania.
Jakie są przyczyny wydłużania spraw prowadzonych przed SR?
Zbyt ogólne pytania. Rozpoznanie niektórych rodzajów spraw uległo wydłużeniu, innych skróceniu. Dane statystyczne dot. minionego roku nie zostały jeszcze w pełni zebrane.
Czy istnieje potrzeba powiększenia kadry sędziowskiej, jeśli tak, to w których wydziałach?
W podległym mi Sądzie Rejonowym istnieje potrzeba wzmocnienia Wydziałów: I Cywilnego i V Gospodarczego (w szczególności) i w tym kierunku są czynione wszelkie próby.
Ilu sędziów w ostatnim okresie odeszło lub zamierza odejść w stan spoczynku, czy jest zapewnione miejsce dla nowych sędziów?
W ostatnim okresie (roku) żaden z Sędziów Sądu Rejonowego w Piotrkowie Tryb. nie odszedł w stan spoczynku. W 2018 r. w stan spoczynku będzie mógł odejść jeden sędzia. Każdorazowe zwolnienie etatu sędziego podlega ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości (czy etat pozostanie w danym Sądzie).
Jaki jest Pana stosunek do powinowactwa występującego w wymiarze sprawiedliwości, prokuraturze i palestrze? Czy nie uważa Pan, że obecne zapisy prawne są aż nadto liberalne, czy może należałoby wrócić do uregulowań sprzed 1990 roku?
Odnośnie pkt. 7 pragnę poinformować, iż sędziowie nie stanowią prawa w tym przypadku nie chciałbym „być sędzią we własnej sprawie”.
→ (mb)
30.01.2018
• foto: Gazeta Trybunalska
• czytaj także: > „Wymiar sprawiedliwości. Nowi prezesi sądów okręgowych i rejonowych”