Kto pożyczył Kulczykowi pieniądze na zakup akcji CIECH-u?

Wczorajsze zatrzymanie przez funkcjonariuszy CBA osób odpowiedzialnych za prywatyzację spółki chemicznej CIECH, w czasie gdy na czele rządu Platformy Obywatelskiej stał premier Donald Tusk, wywołało lawinę komentarzy i spekulacji.

Z historią przejęcia pakietu kontrolnego akcji CIECH-u przez firmę KI Chemistry s.à.r.l z siedzibą w Luxemburgu (> link), należącą do grupy kapitałowej Kulczyk Investments można zapoznać się w materiale pt. „Jak Kulczyk z Platformą CIECH-em handlowali?”.

Uwagę mediów skupiło głównie kryminalne i polityczne podłoże transakcji, w której, przypomnijmy, uczestniczył Skarb Państwa. Jednak z niewiadomych powodów pominięto role, jakie odegrały dwa podmioty.

Chodzi o Bank Zachodni WBK (BZ WBK) – trzeci pod względem wielkości bank w Polsce, który w części zapewnił finansowanie operacji oraz o Dom Maklerski BZ WBK – pośredniczący w skupie walorów CIECH-u.

W komunikacie przedstawionym na początku 2014 r. podano, że na ten cel zarezerwowano 1 026,07 mln zł (jeden miliard, dwadzieścia sześć milionów, siedemdziesiąt tysięcy zł). Kulczyk Investments nie dysponował wystarczającą ilością gotówki w związku z tym zwrócił się o pomoc do BZ WBK… i bank kredytu udzielił.

Trzeba trafu, że od siedmiu lat stanowisko prezesa zarządu zajmował Mateusz Morawiecki, który w 2010 r. trafił do Rady Gospodarczej przy Premierze Donaldzie Tusku, a niedługo potem był najpoważniejszym kandydatem na stanowisko ministra finansów.

Morawiecki, jako doświadczony manager, musiał mieć świadomość, że zarówno dla Kulczyka, jak i dla banku porozumienie ze Skarbem Państwa, to doskonały deal. 

Akcje chemicznego potentata wyceniono poniżej ich wartości, najpierw na 29,50, później na 31 zł. W tym czasie rekomendacje instytucji finansowych dla tych walorów utrzymywały się na poziomie „trzymaj” bądź „kupuj”.

Łukasz Prokopiuk, analityk IDM S.A, cytowany 5 marca 2014 r. przez portal finansowy „forsal.pl” stwierdził: –Oferta KI Chemistry na akcje Ciechu jest zdecydowanie za niska. My wyceniamy akcje spółki na 36 zł, czyli znacznie wyżej niż w wezwaniu i niż wynosi cena akcji Ciechu na GPW. Nie wykluczamy, że wycena może jeszcze wzrosnąć po potencjalnej sprzedaży części aktywów, co może istotnie wpłynąć na poprawę bilansu finansowego grupy i obniżenie zadłużenia. Wychodzenie do inwestorów z tak niska ceną nie było najlepszym ruchem. Wydaje się jednak, że grupa Kulczyk Investments dostrzegła wartość jaka drzemie w spółce (> link).

Notowania akcji spółki. Foto / źródło: stooq.pl. Kliknij, aby powiększyć.

Ostatecznie zakup został rozliczony na początku czerwca 2014 r. Półtora roku później, 9 listopada 2015  r., Mateusz Morawiecki zrezygnował z funkcji prezesa zarządu Banku Zachodniego WBK, a 16 listopada w Pałacu Prezydenckim odebrał nominacje na stanowiska: wicepremiera i ministra rozwoju w rządzie Prawa i Sprawiedliwości kierowanym przez Beatę Szydło.

Z informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym banku za 2015 r. (> link) wynika, że Morawiecki otrzymał 1 358 430 zł gratyfikacji obejmującej „część nagrody należnej odpowiednio za lata 2014, 2013 i 2012, której wypłata była warunkowa i została odroczona w czasie”.Ostatecznie zakup został rozliczony na początku czerwca 2014 r. Półtora roku później, 9 listopada 2015  r., Mateusz Morawiecki zrezygnował z funkcji prezesa zarządu Banku Zachodniego WBK, a 16 listopada w Pałacu Prezydenckim odebrał nominacje na stanowiska: wicepremiera i ministra rozwoju w rządzie Prawa i Sprawiedliwości kierowanym przez Beatę Szydło.

Dziś po południu do Biura Prasowego BZ WBK wysłaliśmy e-mail:

W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej przeprowadzonej z Panią kilka minut temu uprzejmie proszę o odpowiedź czy Państwa bank finansował w 2014 r. zakup akcji CIECH przez firmę KI Chemistry s. a r. l. należącą do grupy kapitałowej Kulczyk Investments? Jeśli tak, proszę o podanie kwoty udzielonego kredytu. Proszę również o informację, kto z ramienia banku podpisywał umowę kredytu?

Odpowiedź nadeszła wkrótce:

Szanowny Panie Redaktorze,

Ze względu na obowiązującą nas tajemnicę bankową nie możemy udzielić Panu informacji, o które Pan prosi.

Pozdrawiam,

Ewa Krawczyk

Bank Zachodni WBK
Obszar Komunikacji, Marketingu i Zarządzania Jakością
Biuro Prasowe

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie za 1 akcję CIECH-u płacono dziś na zamknięciu 59 zł.

→ Mariusz Baryła

13.02.2018

• grafika: barma / Gazeta Trybunalska

• polecamy: > „Ile zarobił Mateusz Morawiecki w BZ WBK?”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.