Szkoła Filmowa w Łodzi. Egzaminy z prozy i scen

W sobotę, 10 czerwca, w budynku Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi kontynuowano egzaminowanie studentów II roku (2016-2021) z dwóch przedmiotów: prozy i scen dramatycznych.

Grupa II, o której pisaliśmy w poprzednim sprawozdaniu („Szkoła Filmowa w Łodzi. Egzamin z piosenki”), składająca się z ośmiu osób, otrzymała od profesor Julitty Sękiewicz-Kisiel zadanie polegające na przygotowaniu  scenariuszy monodramów oraz ich przedstawienie.

Pojawiły się więc monologi przybliżające biografie: Jerzego Grotowskiego, Tomasza Beksińskiego, Edith Piaf, Johna Lennona, Andrzeja Zaorskiego, Milesa Davisa, Aloisa Alzheimera i Fridy Kahlo.

Sceny dramatyczne zostały wyjęte z dramatów Tadeusza Różewicza: „Białe małżeństwo”, „Sobowtór” i „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja”.

Przed rozpoczęciem popisów opiekun grupy, znany i lubiany aktor, Ireneusz Czop dając swoim podopiecznym ostatnie rady mówił: – Grajcie na zmęczeniu, na tematach, blisko emocji…

Wszystkie występy zostały nagrodzone burzą oklasków, a pedagodzy nie szczędzili słów pochwały dla odtwórców, zwracając szczególną uwagę na ich zaangażowanie, wrażliwość, pracowitość i talent.

Do egzaminów przystąpili: Jan Napieralski, Julia Chatys, Miron Dominiuk, Dorota Ptaszek, Jan Butruk, Wiktor Piechowski, Antonina Jarnuszkiewicz, Artur Ziółkowski, Viktoria Zmysłowska, Dominika Walo, Rafał Kowalski, Irmina Liškauskaitė, Mikołaj Bartosiewicz, Sylwia Gajdemska, Krzysztof Oleksyn, Julia Szczepańska, Hubert Kowalczys, Michał Włodarczyk i Aleksander Rudziński.

Już teraz warto zapamiętać te nazwiska, bo należą do bardzo dobrze zapowiadających się aktorów. Kilkoro z nich, jeśli tylko obroni się przed komercją i zalewającą rynek tandetą, powinno odcisnąć ślad w historii narodowego teatru i filmu.

→ (mb)

13.06.2018

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• copyright © 2018 Mariusz Baryła. Wszystkie prawa zastrzeżone

• więcej tekstów o Szkole Filmowej w Łodzi: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.