Jesteśmy po stronie DOBRA – msza święta w intencji ofiar Trynkiewicza

29 lipca 2018 r. o godzinie 18, w kościele farnym św. Jakuba w Piotrkowie odprawiona została msza święta za spokój dusz i wieczne zbawienie czterech chłopców bestialsko zamordowanych w lipcu 1988 r. przez M. Trynkiewicza.

Plakat rocznicowy. Kliknij, aby powiększyć.

W przemówieniu poprzedzającym liturgię, redaktor „Gazety Trybunalskiej”, M. Baryła powiedział:

4 i 29 lipca 1988 r. w Piotrkowie Trybunalskim zło się zmaterializowało i przybrało postać 26-letniego nauczyciela zajęć technicznych Mariusza Trynkiewicza, który bestialsko zamordował czterech kilkunastoletnich chłopców: Wojciecha Pryczka, Artura Kawczyńskiego, Krzysztofa Kaczmarka i Tomasza Łojka.

Mieli po 11, 12 i 13 lat, a całe życie stało przed nimi otworem. Widzę ich, jak biegają wokół Bugajskiego jeziora, kąpią się w ciepłej wodzie, a słońce odbija się w niej tysiącami refleksów; widzę, jak jeżdżą rowerami, chodzą na dzierżawę, pieką ziemniaki w ognisku, grają w piłkę, budują szałas na skraju lasu, by mieć schronienie, własne miejsce, w którym będzie można dzielić się młodzieńczymi tajemnicami…

Niespodziewanie, lipcowe słońce zostaje przesłonięte ogromną, ciężką, czarną chmurą.

Pan Bóg daje i Pan Bóg zabiera. Nie ma żadnego racjonalnego wytłumaczenia tej przerażającej zbrodni. Trudno odgadnąć, jaki plan miał Ojciec Niebieski, że pozwolił wejść chłopcom do mieszkania na pierwszym piętrze, a oprawcy wziąć do ręki nóż.

Naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci o tych czterech niewinnych istotach, bo na przestrzeni kilkudziesięciu lat więcej miejsca poświęcono zabójcy niż ofiarom i ich rodzinom, które pozostawiono bez pomocy i wsparcia.

Spotykamy się tutaj, w 30. rocznicę śmierci Wojtka, Artura, Krzysia i Tomka, gdyż jesteśmy po stronie DOBRA, po stronie niewinnych, po stronie pokrzywdzonych, bo jako katolicy nie potrafimy inaczej.

To spotkanie ma być demonstracją miłości, a nie wrogości i zemsty. Byliśmy często niesprawiedliwi, opętani emocjami, wielu z nas chciało być prokuratorami, sędziami, katami, wielu z nas zapomniało o nakazie św. Pawła w Liście do Rzymian: „Umiłowani, nie wymierzajcie sami sobie sprawiedliwości, lecz pozostawcie to pomście Bożej ! Napisano bowiem: Do Mnie należy pomsta. Ja wymierzę zapłatę – mówi Pan”.

Mszę odprawili: ks. Marek Kostrzewa i ks. prałat Stanisław Socha. Kazanie wygłoszone przez ks. Kostrzewę poświęcone zostało patronowi piotrkowskiej świątyni, pierwszemu męczennikowi św. Jakubowi Apostołowi, którego święto przypadło 25 lipca.

Dopełnieniem uroczystości był koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Weroniki i Damiana – studentów wyższych uczelni muzycznych w Krakowie i Warszawie. Zgromadzeni usłyszeli m. in.:”Cancion” Alfonso Montesa, „Ave Maria” Giulio Cacciniego, „Zimową zadumę” Mirosława Drożdżowskiego, „Canon” Johanna Pachelbella oraz muzykę z filmu „Wichry wojny”.

→ Karolina Drezler

30.07.2018

• foto: Karolina Drezler / Gazeta Trybunalska

• więcej na temat wydarzeń sprzed 30 lat: > tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.