Ludzie listy piszą… Prezenty dla policjantów od starosty

List od sympatyka „Gazety Trybunalskiej” przeleżał w skrzynce odbiorczej ponad miesiąc, wreszcie przyszedł odpowiedni moment, żeby go opublikować.

Czytelnik pisze:

Szanowny Panie Redaktorze,

Na jednym ze zdjęć, jakie zamieszczono na policyjnej stronie: https://www.piotrkow-trybunalski.policja.gov.pl/ep/informacje/27947,Swieto-Policji-w-Komendzie-Miejskiej-Policji-w-Piotrkowie-Trybunalskim.html widać, jak starosta powiatu piotrkowskiego Stanisław Cubała wręcza oficerowi (komendantowi?) jakąś paczkę.

Co w niej jest? Czy policjanci mogą przyjmować prezenty? Czy nie jest to traktowane jak łapówka? Proszę o zbadanie sprawy.

Pozdrawiam

Piotrkowianin (imię i nazwisko do wiadomości redakcji).

Napisaliśmy do biura prasowego starosty, odpowiedź okazała się niezwykle lakoniczna, a podpisał ją Zdzisław Miękus:

Dzień Dobry
Informuję, że okazji Święta Policji Starosta Powiatu Piotrkowskiego Stanisław Cubała przekazał na ręce komendantów KMP w Piotrkowie Tryb. 2 laptopy..

Zdarza się, aby samorządy współfinansowały zakup radiowozu dla policji, tak było np. na początku stycznia tego roku, gdy włodarze Czarnocina, Moszczenicy i Wolborza przekazali 30 tys. zł na kupno nieoznakowanej kii.

Piotrkowska rada miasta regularnie zatwierdza wnioski prezydenta miasta na „ponadnormatywne patrole policyjne”. W 2016 i 2017 r. przeznaczono na ten cel nieco ponad 100 tys. zł.

Ale czy darowanie przenośnych komputerów mieści się w granicach wsparcia dla instytucji państwowej? Czy jest zgodne z prawem lub nie budzi dwuznacznych skojarzeń? Nie potrafimy odpowiedzieć na tak postawione pytania, dlatego przekazaliśmy je do Komendy Głównej Policji. Kiedy odpowiedź nadejdzie, oczywiście podzielimy się nią.

→ (mb)

28.08.2018

• foto: policja Piotrków

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.