Sąd wycenił życie człowieka na 7 tys. złotych

Tekst ten dedykuję Małgorzacie Krupskiej-Świstak sędzi Sądu Rejonowego
z II Wydziału Karnego w Piotrkowie Trybunalskim – (mb).


28 października 2017 r. w Piotrkowie M.G. kierowca firmy pogrzebowej „Ave” cofając firmowym samochodem nieumyślnie zabił człowieka.

Nie była to śmierć szybka i bezbolesna, bo wcześniej kierujący dostawczym mercedesem dwukrotnie przejechał po leżącym na chodniku 80-letnim Zdzisławie K.

Dokumentuje to film:

Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim. Rok później, 4 października 2018 r., przewodniczący składu orzekającego SSR Rafał Nalepa odczytał wyrok.

M.G. został skazany na 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata i grzywnę w wysokości 1000 zł; sąd zobowiązał kierowcę do zapłacenia bliskim zabitego mężczyzny dwa razy po 2500 zł nawiązki za śmierć członka rodziny, odebrał mu prawo jazdy na 12 miesięcy i nakazał zapłacić 1000 zł kosztów, jednocześnie zwalniając skazanego z pozostałej części.

Żadna ze stron postępowania nie odwołała się od wyroku. W akcie oskarżenia sporządzonym przez prokurator Olgę Gębicką nie ma ani słowa o tym, że gdyby wcześniej kierowca mercedesa nie popełnił dwóch wykroczeń: nie przejechał linii podwójnej ciągłej i nie zatrzymał pojazdu w miejscu obowiązywania znaku B-36 (zakaz zatrzymywania) do tragedii by nie doszło.

Sędzia Rafał Nalepa ma 41 lat. Jest zatrudniony w Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim, pełni funkcję zastępcy przewodniczącego wydziału, orzeka w sprawach karnych.

Poniżej publikujemy akt oskarżenia i wyrok.

→ M. Baryła

26.04.2019

• foto: archiwum / GT

• o sprawie czytaj także w notatce: > “Śmierć człowieka. Żadnych wniosków”

 

1+

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *