75. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Prezydent złożył hołd powstańcom

– Chcę podziękować powstańcom za przesłanie, w którym mówią: dzisiaj o te wartości, za które oddawaliśmy życie, nie trzeba walczyć, ale waszym wielkim obowiązkiem jest budować kraj tak, by trwały. W oczywisty sposób rozumiemy, że tę najważniejszą wartością jest wolna, suwerenna i niepodległa Polska. My tej wartości nigdy nie zatracimy, przyrzekam wam to – mówił prezydent podczas Apelu Poległych przed pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Apel Poległych i polowa msza święta na placu Krasińskich w Warszawie wpisują się w trwające obchody 75. rocznicy powstania.

Kliknij, aby powiększyć.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców.

Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

→ KPRP

1.08.2019

• foto: Jakub Szymczuk / KPRP

• więcej o “Godzinie W”: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.