Na które inwestycje zabraknie miastom pieniędzy?

Ponad 70 miast należących do Związku Miast Polskich odpowiedziało na ankietę i podało inwestycje, z których będą musiały zrezygnować w kolejnym roku z powodu uszczuplenia wpływów podatkowych. Są wśród nich inwestycje drogowe, oświatowe, sportowe – podaje ZMP.

Jak wylicza korporacja samorządowa, “od 2020 roku na skutek zmian podatkowych do samorządów będzie trafiać rocznie o 7,2 miliarda złotych mniej”. “W miastach członkowskich Związku Miast Polskich to 4 miliardy złotych rocznie mniej z budżetu państwa” – podkreślono.

Zmiany o których mowa to “zerowy PIT” dla osób do 26. roku życia (ustawa weszła w życie 1 sierpnia) oraz rządowy projekt, który zakłada m.in. obniżenie PIT z 18 do 17 proc. oraz co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów. Przewidziane w nim rozwiązania mają wejść w życie 1 października br.

Wobec tych zmian Związek Miast Polskich poprosił miasta członkowskie o podanie informacji, z jakich konkretnie inwestycji będą musiały zrezygnować wiedząc, ile pieniędzy będzie mniej w dochodach własnych z powodu zmian w podatku PIT. Na wypełnienie specjalnej ankiety miasta miały czas do 30 lipca.

Jej efektem jest opracowanie ZMP “na temat zagrożonych inwestycji w miastach” pt. „Czego miasta nie wybudują”. Wymienione tam inwestycje to np.: budowa nowego przedszkola w Miastku, budowa hali widowiskowo-sportowej na ponad 500 miejsc siedzących w Międzyrzecu Podlaskim czy budowa ścieżki rowerowej nad j. Starogrodzkie w Chełmnie. Pełną listę “zagrożonych” według ZMP inwestycji znaleźć można na stronie internetowej Związku.

→ js / Kurier PAP

5.08.2019

• źródło: kurier.pap.pl

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.