Afrykański pomór świń – nadal bardzo groźny

Weterynarze apelują: wirus ASF coraz bliżej centralnej Polski! Już 31 sierpnia br. portal rolniczy “topagrar.pl” informował o jednym z większych do tej pory ognisk choroby, jakie pojawiły się na Ukrainie.

W zamieszczonej notatce czytamy:

Aż 95 tys. świń zostało przeznaczonych do utylizacji w jednej z ferm na Ukrainie ze względu na wykrycie obecności wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wystąpienie zarazy potwierdzono 17 sierpnia. Wiadomo, że utrzymywanych było tam około 5,8 tys. loch, a roczna produkcja prosiąt wynosiła ponad 190 tys. Ferma zostanie uruchomiona ponownie po 40 dniach kwarantanny.

Gospodarstwo jest położone w obwodzie lwowskim, 100 km od granicy z naszym krajem. Ferma, która nazywa się Halychyna-zahid, jest własnością 10. największych producentów na Ukrainie. Największym udziałowcem jest tam duńska firma Zythomir Holding A/S, ponieważ posiada blisko 83% udziałów.

Główny Inspektorat Weterynarii regularnie publikuje “mapę ognisk i przypadków ASF w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami”. Stan na 22 lipca 2019 r. przedstawia się następująco:

Kliknij, aby powiększyć.

Najnowszy komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący afrykańskiego pomoru świń nosi dzisiejszą datę:

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 46 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

46 ognisko w 2019 r. stwierdzono 24 września 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 32 świnie, położonym w gminie Lidzbark Warmiński, w powiecie lidzbarskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Czym jest ASF i jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą pokazuje film przygotowany przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

→ (kk)

25.09.2019

• foto: pixabay.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.