Aż 69% Polaków uważa, że ich głos liczy się w UE – wynika z najnowszego unijnego badania opinii publicznej Eurobarometr, przeprowadzonego w czerwcu 2019. Liczba przekonanych o realnym wpływie na działania Unii wzrosła dynamicznie o 13 punktów procentowych w trzech przedwyborczych miesiącach (od marca 2019).
W wyborach europejskich w 2019 roku wzięło udział 50,6% obywateli uprawnionych do głosowania, jest to wynik o 8 punktów procentowych wyższy w stosunku do poprzednich wyborów. Największy wzrost frekwencji w UE odnotowano w Polsce, gdzie zagłosowało 46% uprawnionych (+22 punkty procentowe). Jest to najwyższa frekwencja w historii wyborów europejskich w naszym kraju.
Na wysokim poziomie pozostaje przekonanie o korzyściach płynących z przynależności Polski do UE. 86% ankietowanych z Polski uważa, że nasz kraj korzysta na członkostwie w UE.
W odpowiedzi na pytanie o ogólną ocenę członkostwa Polski w UE, 68% ankietowanych uznało je za pozytywne, 8 % respondentów oceniło je negatywnie, a 23% neutralnie.
Głosowanie jako obowiązek obywatelski oraz nastawienie proeuropejskie
48% ankietowanych z Polski postrzega głosowanie w wyborach jako swój obowiązek obywatelski. Dla porównania we wszystkich 28 krajach członkowskich UE średnia wyniosła 52%, co stanowi wzrost o 11 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2014.
23% polskich badanych stwierdziło, że zagłosowali ze względu na to, że popierają UE, co stanowi wzrost o 8 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2014. Podobny trend jest widoczny we wszystkich 28 krajach członkowskich UE, gdzie średnia wyniosła 25% (wzrost o 11 punktów procentowych).
Jak podkreślił przewodniczący PE David Sassoli dla europarlamentu kluczowe są takie kwestie jak reforma gospodarcza, zmiany klimatyczne, przyszłość UE i obrona praw człowieka. “W tym właśnie miejscu pozostawiliśmy swój ślad w ostatnich latach i właśnie w tym miejscu będziemy nadal zdecydowanie bronić oczekiwań naszych obywateli” – podkreślił.
O badaniu
W dniach 8-19 czerwca firma Kantar Public przeprowadziła w Polsce 1000 wywiadów bezpośrednich. W całej Unii Europejskiej w dniach 7-26 czerwca przebadano 27 464 respondentów.
→ mp / Kurier PAP
25.09.2019
• foto: pixabay.com
• kurier.pap.pl