“Hipol” na emeryturze

Na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim ukazała się wzruszająca notatka poświęconą “Hipolowi” – ogierowi służącemu w tomaszowskiej jednostce i jego opiekunce.

W 26. roku swojego życia (za miesiąc będzie obchodził swoje urodziny) i po 23 latach służby w Zespole Konnym Ogniwa Ochronnego Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim w Smardzewicach na zasłużoną emeryturę odszedł najstarszy koń w Polskiej Policji i jedyny ogier – “Hipol”.

“Hipol” to koń rasy wielkopolskiej, który brał udział w licznych zabezpieczeniach imprez masowych i konkursach na terenie całego kraju. Wykorzystywany był również do patrolowania trudno dostępnych miejsc, w szczególności terenów leśnych w obrębie Zalewu Sulejowskiego i rzeki Pilicy. Jego ostatnim jeźdźcem była sierż .sztab. Agnieszka Walczak, która na jego grzbiecie pełniła służbę przez ostatnie siedem lat.

Za sumienną służbę i opiekę nad “Hipolem”, serdeczne podziękowania dla sierż. sztab. Agnieszki Walczak złożył Komendant Powiatowy Policji w Tomaszowie Mazowieckim insp. Szymon Herman.

Nadszedł jednak czas by “Hipol” odpoczął. W tym celu po przebrnięciu przez określone procedury i formalności udało się znaleźć miejsce, w którym będzie mógł godnie i w warunkach na które zasłużył spędzić pozostałe lata swojego życia.

Hipol wraz z dotychczasowa opiekunką i partnerką w służbie 5 września 2019 roku odbył podróż do Wielkopolski, gdzie w Gierłatowie w gminnie Nekla zyskał swój nowy dom w ,,Zakątku dla Weteranów”.

“Hipol” na terenie “Zakątku Weteranów”. Foto / źródło: KPP Tomaszów.

Wszystkich bardzo ucieszył fakt, iż Hipol został bardzo dobrze przyjęty przez stado Weteranów: “Rojbra”, “Diamanta”, “Delfina” i “Farysa” i szybko się zadomowił w nowym miejscu. Dobrze czuł się w swoim boksie i na padokach.

Agnieszce udało się nawiązać dobry kontakt z ludźmi z ,,Zakątka dla Weteranów” , którzy mimo krótkiego czasu mając świadomość jak trudne są takie rozstania zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt, zdążyli ją już kilkukrotnie powiadomić o poczynaniach “Hipola”. Nasza koleżanka zaś zapewnia, że nie zapomni o swoim przyjacielu i będzie robiła wszystko by go jak najczęściej odwiedzać.  

W naszych archiwach znaleźliśmy kilka zdjęć sierżant Agnieszki z “Hipolem”, zrobionych 14 lipca 2014 r. na terenie piotrkowskiego lotniska. Oglądając zdjęcia łatwo dostrzec, jak bliska więź łączyła funkcjonariuszkę ze zwierzęciem.

→ M. Baryła

12.09.2019

• źródło: KPP Tomaszów

• foto: © Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *