Mateusz Bernatek gotowy na mistrzostwa świata

Mateusz Bernatek, zapaśnik Atletycznego Klubu Sportowego, w sobotę rozpocznie rywalizację w mistrzostwach świata, które odbędą się w Nur-Sułtan, stolicy Kazachstanu. Wicemistrz globu sprzed dwóch lat wystartuje wyjątkowo w kategorii 72 kg. O medal walczyć będzie także inny piotrkowski zawodnik Magomedmurad Gadżijew.

Kliknij, aby powiększyć.

Reprezentacja Polski w zapasach w stylu klasycznym przebywa w Kazachstanie od tygodnia. Wśród zawodników przygotowujących się do najważniejszego startu w sezonie jest również Mateusz Bernatek, na którego czeka nie lada wyzwanie – rywalizacja w kategorii 72 kg, czyli wyższej niż jego nominalna, wynosząca 67 kg. To wynik decyzji sztabu reprezentacji Polski, który do występu w wadze 67 kg nominował Geworga Sahakjana, aktualnego wicemistrza Europy i brązowego medalistę mistrzostw świata.

Wszystko przez to, że regulamin zawodów nie dopuszcza możliwości udziału więcej niż jednego zawodnika z danego kraju w jednej kategorii wagowej. Wątpliwości budzi jednak fakt, że to Bernatek wygrał pojedynek z Sahakjanem w finale sierpniowego Memoriału Władysława Pytlasińskiego, najważniejszego sprawdzianu przed mistrzostwami świata.

Taka była decyzja trenera i ja ją akceptuję i szanuję. To dla mnie powód do tego, by jeszcze sumienniej pracować na treningach, rozwijać się i doskonalić umiejętności – – mówi Mateusz Bernatek, zawodnik ASK Piotrków Trybunalski i reprezentant Polski. Tak czy inaczej, mistrzostwa świata pozostają dla mnie najważniejszym startem w sezonie i koncentruję się na tym, by wypaść w nich jak najlepiej, chociaż nie ukrywam, że start w wyższej kategorii to bardzo trudne zadanie. A Geworgowi życzę, by wywalczył dla Polski olimpijską kwalifikację.

Mistrzostwa świata są bardzo ważne w procesie kwalifikacji na igrzyska. Prawo startu na matach w Tokio w 2020 roku wywalczy czołowych sześciu zawodników turnieju w Kazachstanie, występujących w każdej olimpijskiej kategorii wagowej. Waga 67 kg (nominalna Bernatka i Sahakjana) taką kategorią jest, natomiast 72 kg (ta, w której Bernatek wystartuje w mistrzostwach świata) – nie.

Bardzo istotny jest fakt, że zapaśnicy nie rywalizują o olimpijskie nominacje dla siebie, ale dla kraju, który reprezentują. Zatem nawet jeśli Geworg Sahakjan wywalczy przepustkę do Tokio, to o tym, kto będzie reprezentował Polskę w kategorii 67 kg, zdecyduje sztab kadry.

Na matach w Nur-Sułtan będzie można oglądać także Magomedmurada Gadżijewa, zawodnika AKS Madej Wrestling Team. Multimedalista mistrzostw świata świata i Europy w stylu wolnym, decyzją trenera kadry, Jusupa Abdusalamowa, wystartuje w wyższej kategorii wagowej 70 kg.

→ BP AKS Piotrków

12.09.2019

• foto: AKS Piotrków

ATLETYCZNY KLUB SPORTOWY powstał w 1999 roku w Piotrkowie Trybunalskim, jednym z najważniejszych zapaśniczych ośrodków w Polsce, posiadającym olbrzymie tradycje i wielki wkład w historię tego sportu w naszym kraju. Z tym miastem związani są medaliści największych imprez międzynarodowych, w tym Igrzysk Olimpijskich i mistrzostw świata, m.in. Piotr Stępień, Bogdan Daras, Czesław Kwieciński, Roman Wrocławski i Mateusz Bernatek. Stworzona na bazie Atletycznego Klubu Sportowego drużyna AKS Madej Wrestling Team dwukrotnie zdobyła mistrzostwo Krajowej Ligi Zapaśniczej.

 

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *