Rząd stawia na budownictwo czynszowe

„Dla rządu budownictwo mieszkaniowe stało się priorytetem. Zaczęliśmy od zmian prawnych i bardzo silnie pobudziliśmy ten sektor. Jeszcze parę lat temu budowało się przeciętnie do 150 tysięcy mieszkań rocznie, natomiast w zeszłym roku było już 185 tysięcy, a w tym roku mamy szansę zbliżyć się do 200 tysięcy mieszkań rocznie – poinformował Jerzy Kwieciński. -Taki poziom inwestycji pozwoli nam na zapełnienie luki mieszkaniowej, która dzieli nas od średniej europejskiej”.

Zdaniem ministra Kwiecińskiego równie ważne jest pobudzenie segmentu rynku związanego z budownictwem czynszowym, gdyż wynajmowanie bardzo stymuluje mobilność pracowników. Minister dodał, że w tej chwili potencjał realizacyjny rządowego programu wynosi blisko 120 tysięcy mieszkań. „Z jednej strony zaspokoimy potrzebę społeczną, a z drugiej pobudzimy gospodarkę” – powiedział szef resortu inwestycji.

Nad zwiększaniem liczby mieszkań na wynajem czuwa PFR Nieruchomości, który realizuje inwestycje w tej dziedzinie zarówno w większych, jak i mniejszych miejscowościach oraz w takich miastach jak Kraków, Poznań czy Wrocław.

Wiceprezes Zarządu PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński wyjaśnił, że przy naborze najemców dla spółki są istotne dwa kryteria. „Ważne, by najemca nie był właścicielem jakiekolwiek mieszkania, gdyż kierujemy swoją ofertę do tych, którzy nie mają własnego lokum. Druga rzecz to posiadanie zdolności czynszowej, czyli lokator musi być w stanie zapłacić czynsz określony w umowie – wyjaśnił Muszyński. – Resztę pozostawiamy w rękach samorządów”.

W jego opinii zarówno lokalizacja, jak i tempo budowy są w dużej mierze również zależne od organów samorządowych. „PFR Nieruchomości buduje wszędzie. Tam, gdzie samorządy sobie tego życzą, rozpoczynamy inwestycje. Gdy samorządy się zastanawiają, inwestycje idą znacznie wolniej” – poinformował.

→ (PAP)

11.09.2019

• foto: pixabay.com

• źródło: Centrum Prasowe PAP

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.