Sądy częściej orzekną na korzyść frankowiczów

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej umożliwia osobom, które mają kredyt we frankach szwajcarskich staranie się o „odfrankowienie” go lub unieważnienie umowy o jego zawarciu.

W opinii Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz prawników oba rozwiązania są korzystne finansowo dla kredytobiorców. Odmiennego zdania są banki, które przekonują, że ta druga opcja nie jest tak pozytywna dla frankowiczów, gdyż przy unieważnianiu umów banki będą domagać się od nich wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.

Dlatego – według Aleksandry Wiktorow, rzecznika finansowego – kredytobiorcy powinni zacząć masowo składać w bankach reklamacje, a w razie braku ugody, iść do sądu. Obecnie w sądach jest ok. 8 tys. spraw, w tym aż 4 tys. w Sądzie Okręgowym w Warszawie, natomiast umów o kredyt frankowy – blisko 400 tysięcy.

Jak podaje portal “prawo.pl” nawet jeśli sprawa będzie trwała kilka lat, zakończy się pozytywnie – zarówno dla kredytów indeksowanych – gdzie w umowie wartość kredytu jest określona w złotówkach, ale na potrzeby rat jest przeliczna na franki jak i denominowanych, gdzie kwota kredytu jest wyrażona we frankach i następnie przeliczaną na złotówki.

„Sąd krajowy w pierwszej kolejności zbada, czy postanowienia umowne dotyczące przeliczeń walutowych są abuzywne” – tłumaczy Marcin Szymański, adwokat, partner w kancelarii Drzewiecki Tomaszek. Jeśli tak – stają się one bezskuteczne – wypadają z umowy.

→ PAP

4.10.2019

• foto: pexels.com

• źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

• czytaj także: > “Frankowicze nie mogę liczyć na unieważnienie umów”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.