W Łodzi powstanie polsko-izraelskie centrum R&D

Digital Health Innovation Center (DHIC) – pod taką nazwą zacznie wkrótce działać w Łodzi centrum rozwoju nowych technologii dla sektora medycznego.

„Nasza firma planuje inwestycje w Polsce, a konkretnie w Łodzi. Chcemy uruchomić w tym mieście Digital Health Innovation Center (DHIC). Będzie to projekt joint venture rozwijany we współpracy z władzami miasta i współfinansowany z funduszy unijnych” – informuje Yossi Bornstein, założyciel i prezes izraelskiej grupy Shizim, która jest znanym inkubatorem i akceleratorem dla startupów z branży life science oraz MedTech działającym w Izraelu.

Grupa Shizim zapowiada, że DHIC będzie inwestycją długoterminową, a inauguracji jego działalności można spodziewać się już w ciągu 6 najbliższych miesięcy.

„Chcemy, aby DHIC stał się czołowym, nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy, ośrodkiem R&D w obszarze cyberbezpieczeństwa, zwłaszcza dla szeroko pojętej branży life science oraz systemu ochrony zdrowia. Ale na tym nie koniec. Zamierzamy też adaptować, rozwijać i wdrażać we współpracy z polskimi naukowcami i firmami takie technologie jak: chmura obliczeniowa, blockchain, sztuczna inteligencja, rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, internet rzeczy, analityka big data, a nawet komunikacja 5G” – mówi Yossi Bornstein.

Prezes grupy Shizim podkreśla, że Łódź ma ogromny potencjał rozwoju w dziedzinie life science oraz MedTech, nie tylko dlatego, że działa w niej wiele świetnych uczelni oraz startupów, lecz także dlatego, że miasto stworzyło specjalną infrastrukturę, która umożliwia tworzenie innowacji biotechnologicznych. Mowa tutaj przede wszystkim o słynnym łódzkim Bionanoparku.

Dlaczego grupa Shizim chce inwestować w Polsce przede wszystkim w rozwój technologii związanych z cyberbezpieczeństwem?

Dosadnej odpowiedzi na to pytanie udzielił w czasie ubiegłotygodniowej, międzynarodowej konferencji biotechnologicznej EU-MED Summit 2019 – która odbyła się właśnie w Łodzi – Tamir Pardo, obecnie szef rady nadzorczej grupy Shizim, a wcześniej były, wieloletni dyrektor słynnego izraelskiego Mossadu.

„Technologie cyfrowe, związane z systemami komputerowymi i siecią internetową, to nowa, miękka i cicha +broń atomowa+ naszych czasów. Dość tania i niepozorna, lecz jednocześnie bardzo potężna i niebezpieczna” – przekonywał uczestników EU-MED Summit 2019 Tamir Pardo, w czasie specjalnej sesji dotyczącej cyberbezpieczeństwa (zatytułowanej „Digital health as a national strategy: how to protect sensitive data”).

Tamir Pardo zaznaczył, że przestępcy, terroryści i hakerzy coraz częściej używają technologii cyfrowych do różnego rodzaju ataków, manipulacji, kradzieży, szantaży i innych form szkodliwych działań, nie tylko jednak wobec podmiotów i osób działających w świecie wielkiej polityki i biznesu, lecz także w świecie nauki, medycyny oraz służby zdrowia.

Na koniec dodajmy, że Izrael jest obecnie jednym ze światowych liderów w dziedzinie rozwoju innowacji biotechnologicznych oraz teleinformatycznych. Z danych przedstawionych w Łodzi, podczas EU-MED Summit 2019, wynika, że w tym niewielkim kraju działa już ponad 500 mniejszych lub większych startupów z samej tylko branży digital health. Przyczynia się to do faktu, że Izrael jest coraz częściej nazywany krajem startupów („the startup nation”).

Kurier PAP

1.10.2019

• foto: pixabay.com

• źródło: Centrum Prasowe PAP

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.