W Senacie RP jest 100 miejsc. 52 mandaty zdobyli przedstawiciele szeroko rozumianej opozycji, 48 mandatów przypadło Prawu i Sprawiedliwości.
Kandydaci Koalicji Obywatelskiej zajmą 43 fotele w wyższej izbie parlamentu, PSL – 3, SLD – 2, pozostali – 4.
W stu jednomandatowych okręgach wyborczych, zarejestrowano 278 kandydatów, a to oznacza, że o jedno miejsce w Senacie ubiegały się prawie trzy osoby.
Komentarz
Uprawnienia Senatu są bardzo istotne z punktu widzenia polskiego ustawodawstwa. Senatorowie m. in. zatwierdzają uchwały Sejmu, wyrażają zgodę na objęcie stanowisk przez rzeczników praw dziecka i praw obywatelskich, prezesów: Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Instytutu Pamięci Narodowej, Najwyższej Izby Kontroli, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz powołanie 2 senatorów wchodzących w skład Krajowej Rady Sądownictwa, powoływanie 2 członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, powoływanie 3 członków Rady Polityki Pieniężnej i powoływanie 1 członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Jeżeli rozdział mandatów utrzyma się przez całą kadencję parlamentu i PiS nie przekona do siebie trzech senatorów nie będzie łatwo partii rządzącej wprowadzać nowego prawa. Czyżby więc pojawiła się pierwsza rysa na wizerunku zwycięzcy?
→ (kk)
14.10.2019
• collage: Gazeta Trybunalska
• więcej o wyborach 2019 czytaj: > tutaj
Akurat PSL ma 3 mandaty, więc spoko!