Wybory 2019. Pierwsza porażka PiS – Senat

W Senacie RP jest 100 miejsc. 52 mandaty zdobyli przedstawiciele szeroko rozumianej opozycji, 48 mandatów przypadło Prawu i Sprawiedliwości.

Kandydaci Koalicji Obywatelskiej zajmą 43 fotele w wyższej izbie parlamentu, PSL – 3, SLD – 2, pozostali – 4.

W stu jednomandatowych okręgach wyborczych, zarejestrowano 278 kandydatów, a to oznacza, że o jedno miejsce w Senacie ubiegały się prawie trzy osoby.

Komentarz

Uprawnienia Senatu są bardzo istotne z punktu widzenia polskiego ustawodawstwa. Senatorowie m. in. zatwierdzają uchwały Sejmu, wyrażają zgodę na objęcie stanowisk przez rzeczników praw dziecka i praw obywatelskich, prezesów: Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Instytutu Pamięci Narodowej, Najwyższej Izby Kontroli, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz powołanie 2 senatorów wchodzących w skład Krajowej Rady Sądownictwa, powoływanie 2 członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, powoływanie 3 członków Rady Polityki Pieniężnej i powoływanie 1 członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jeżeli rozdział mandatów utrzyma się przez całą kadencję parlamentu i PiS nie przekona do siebie trzech senatorów nie będzie łatwo partii rządzącej wprowadzać nowego prawa. Czyżby więc pojawiła się pierwsza rysa na wizerunku zwycięzcy?

→ (kk)

14.10.2019

• collage: Gazeta Trybunalska

• więcej o wyborach 2019 czytaj: > tutaj

 

One Reply to “Wybory 2019. Pierwsza porażka PiS – Senat”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.