Bełchatów. Prezydent z chłopami, Pierwsza Dama z babami, a później już razem

Prezydent Andrzej Duda wziął w sobotę (23.11) udział w tradycyjnym spotkaniu górniczym – tzw. Karczmie Piwnej. Spotkanie zorganizowane zostało w Bełchatowie (woj. łódzkie).

Karczmy piwne organizowane są w Polsce z okazji świąt i spotkań górniczych od połowy listopada do końca stycznia. Biorą w nich udział górnicy oraz osoby związane z górnictwem.

Kliknij, aby powiększyć.

Podczas spotkania górnicy obowiązkowo przywdziewają galowy mundur. Jednym z tradycyjnych elementów karczmy jest przyjmowanie do stanu górniczego kolegów o najmłodszym stażu.

Kliknij, aby powiększyć.

Obchody tradycyjnej Barbórki poprzedzają męskie Karczmy Piwne. Jednak górniczki, pracownice kopalń, żony górników czy geolożki również kultywują własne zwyczaje. Jednym z nich jest Babski Comber.

Kliknij, aby powiększyć.

W Bełchatowie wspólne obchody towarzyszą kobietom od pierwszego roku powstania tamtejszej kopalni, a w tegorocznym wydarzeniu wzięła udział żona prezydenta. – Moja radość jest tym większa, że po raz pierwszy uczestniczę w Combrze Babskim – powiedziała Agata Kornhauser-Duda. – Jak mówi chińskie przysłowie: lepiej zobaczyć coś raz, niż słuchać o tym tysiąc razy – dodała, dziękując za wspaniałą zabawę.

Kliknij, aby powiększyć.

Górnicy to jedna z niewielu grup zawodowych, która od stuleci kultywuje swoje obyczaje. Tradycja wesołych spotkań w kobiecym gronie sięga czasów średniowiecznych, choć karczmy i combry we współczesnym kształcie odbywają się od kilkudziesięciu lat. Dawne imprezy miały miejsce w okresie karnawałowym, stąd noszone często przez uczestniczki barwne stroje i maski.

Kliknij, aby powiększyć.

Ludowa zabawa zawiera elementy męskiego odpowiednika, jak Hymn Górniczy, ale ma jednocześnie wiele swoich zwyczajów, w tym Hymn Combra Babskiego, pasowanie na górniczkę czy też pamiątkowy kufel piwny i powołanie Lisicy.

→ KPRP / prezydent.pl

25.11.2019

• foto: Grzegorz Jakubowski / KPRP, Jakub Szymczuk / KPRP

 

One Reply to “Bełchatów. Prezydent z chłopami, Pierwsza Dama z babami, a później już razem”

  1. Prezydent Duda jak najszybciej powinien zamienić się z małżonką porcjami żywieniowymi, bo w kolejnej kadencji nie pojeździ na nartach 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.