Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2019

– Jesteśmy Polakami, bośmy wyrośli z tej ziemi, niezależnie od tego, jakiej narodowości jesteśmy; jesteśmy Polakami, gdy mieszka w nas Polska – podkreślał Andrzej Duda podczas uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. – Jesteśmy Polakami i obowiązki mamy polskie – od prawa do lewa – zaznaczył. 

Wystąpienie prezydenta na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Foto: Jakub Szymczuk / KPRP. Kliknij, aby powiększyć.

W ramach akcji Niepodległa do hymnu! przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie „Mazurka Dąbrowskiego” wspólnie odśpiewali Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz uczestnicy uroczystości, w tym m.in.: Premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele Sejmu i Senatu oraz władz wojskowych i kościelnych.

Odczytano też Apel Pamięci, aby uczcić pamięć wszystkich Rodaków, którzy walczyli o niepodległość Polski. Następnie pluton salutowy oddał serię 21 salw armatnich, a harcerze złożyli na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza znicz z Ogniem Niepodległości. Później odbyła się uroczysta odprawa wart.

Order Orła Białego odbiera historyk Andrzej Nowak. Foto: Jakub Szymczuk / KPRP. Kliknij, aby powiększyć.

Prezydent nadał odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Orderami Orła Białego uhonorowanii zostali: historyk prof. Andrzej Nowak oraz lekarka prof. Grażyna Świątecka.

Prezydent złożył wieńce przed pomnikami: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego oraz Józefa Piłsudskiego.

O godz. 17 przed Pałacem Prezydenckim Andrzej Duda wziął udział w koncercie Gramy dla Niepodległej.

→ KPRP

11.11.2019

• foto: Grzegorz Jakubowski / KPRP

 

One Reply to “Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2019”

  1. A co zapamiętał z odbywającej się uroczystości w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości która miała miejsce w Centrum Idei Ku Demokracji w Piotrkowie Tryb. w dniu 10. 11. 2019 r. pan przewodniczący radny miasta Marian Błaszczyński ze Stowarzyszenia Razem dla Piotrkowa Krzysztofa Chojniaka na którą przyszedł w stanie “wskazującym” aż zasnął w fotelu i smacznie sobie spał do końca uroczystości. Na pewno nie zaśpiewał ani jednej pieśni patriotycznej. Szczegóły na stronie https://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/przewodniczacy-rady-miasta-piotrkowa-marian-blaszczynski/ar/c1-7420630
    Teraz radni Prawa i Sprawiedliwości rozważają możliwość odwołania Mariana Błaszczyńskiego z funkcji przewodniczącego rady miasta podczas najbliższej sesji rady miasta 27 listopada 2019 r. Oj będzie się działo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.