Piotrków. Kwesta, kwesta i po kweście

Podczas trzydniowej kwesty, na renowację zabytkowych pomników na piotrkowskim Starym Cmentarzu, zorganizowanej po raz 31. przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego zebrano 23 284 zł.

Prezes towarzystwa, powstałego za rządów I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki, Domarańczyk poinformował, że od 31 października do 2 listopada kwestowało ok. 150 osób, a wśród nich byli m. in. gminni politycy, samorządowcy i działacze społeczni.

Zakładając, czysto teoretycznie, że piotrkowskie nekropolie odwiedziło w tym czasie około 20 tysięcy ludzi wynik jest mizerny, bo oznacza, że średnio każda osoba wrzuciła do puszki jeden złoty i szesnaście groszy, a więc mniej niż w roku 2018, gdy zebrano 25 470 zł.

Dla kontrastu warto przypomnieć, że tegoroczna zbiórka Fundacji WOŚP przyniosła w Piotrkowie 251 tysięcy 551 złotych i 44 grosze. Skala jest oczywiście inna, ale świadczy o tym, że piotrkowianie i przyjezdni chętniej wspomagają fundację Owsiaka niż towarzystwo Domarańczyka, co może dziwić, gdyż Polacy są wrażliwi nie tylko na los chorych dzieci, ale także na pamięć o zmarłych.

Niechęci do szczodrego i powszechnego wspierania konserwacji zabytków upatrywać należy w innym miejscu, a mianowicie w osobach niektórych kwestujących. O ile w przypadku WOŚP, to głównie dzieci zbierają pieniądze dla swoich rówieśników, co wskazuje na szczerość przekazu, o tyle w przypadku części person uczestniczących w piotrkowskiej kweście chęć autopromocji czy zwykłego lansu przesłania cel działania. Mówiąc w skrócie: patrząc na niektóre twarze wąż w kieszeni zaczyna mocno kąsać.

Wystarczy więc nie zapraszać do współpracy skompromitowanych radnych, moralnych pokurczów, intelektualnych kalek, drobnych pijaczków i budżetowych pijawek żerujących na organizmie miasta oraz zwykłych prymitywów, a chętnych do wspierania odbudowy, częstokroć bardzo pięknych, cmentarnych zabytków nie zabraknie.

→ (mb)

5.11.2019

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• czytaj także: > “Wieża Trybunalska i … jej upadek”

 

One Reply to “Piotrków. Kwesta, kwesta i po kweście”

  1. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego W. Domarańczyk to porządny, dobry i szlachetny człowiek.
    Niektóre osoby nie powinny być dopuszczone do kwestowania, stąd niski wynik zbiórki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.