Ranking miast dla młodych. Warszawa, Rzeszów, Katowice – tam się dobrze mieszka

Warszawa, Rzeszów, Katowice – to miasta, w których najlepiej żyje się młodym ludziom. W pierwszej dwudziestce raportu Fundacji Schumana znalazły się też mniejsze ośrodki, jak Krosno czy Zamość.

W piątek w Warszawie odbyła się cykliczna konferencja Europolis poświęcona rozwojowi miast. Co roku Fundacja Schumana podczas wydarzenia publikuje raport oraz ranking 66 miast na prawach powiatu. W tym roku tematem przewodnim wydarzenia jest stosunek miast wobec osób młodych.

Kliknij, aby powiększyć.

Ranking powstał w oparciu o punktację dotyczącą siedmiu obszarów: gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, zdrowie i opieka.

Podobnie jak w większości poprzednich edycji pierwsze miejsce zajęła Warszawa z wynikiem 55 punktów.  „Stolica jest bardzo dobrze przygotowana do tego, żeby prowadzić i rozwijać politykę młodzieżową” – powiedziała Monika Helak z Polityka Insight, która przygotowała raport. “Wynik 55 punktów na 100 możliwych oznacza, że jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia” – dodała.

Niewiele gorszy wynik w rankingu – 52 – punkty uzyskał Rzeszów, który najlepszą notę otrzymał w kategorii „mobilność” (ponad 73 punkty), deklasując pozostałe miasta. To zasługa m.in. tego, że stolica Podkarpacia może się pochwalić najnowszej generacji systemem wypożyczeń rowerów, który pozwala na pozostawienie ich także poza stacjami.

Podium rankingu zamykają Katowice z 49 punktami. Wysoką pozycję w całościowym zestawieniu zawdzięczają przede wszystkim świetnemu wynikowi w kategorii „zdrowie i opieka”. Katowice prowadzą pod względem dostępności kadry medycznej.

Zestawienie w postaci tabeli. Kliknij, aby powiększyć.

W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się miasta wojewódzkie: Gdańsk, Kraków, Wrocław, Opole, Poznań i Łódź oraz wyjątek – Sopot. Druga dziesiątka to m.in. Szczecin, Lublin, Olsztyn czy Bydgoszcz, ale też Krosno, Zamość czy Gliwice. Ranking zamykają miasta Dolnego Śląska i z rejonów słabszych gospodarczo, jak Chełm, Grudziądz czy Suwałki. Ostatnie miejsce przypadło Bytomiowi.

Piotrków Trybunalski uplasował się na 53 z 66 pozycji zdobywając 27,33 pkt. czyli o 50% mniej niż stolica.

Prof. Barbara Fatyga, kierownik Ośrodka Badań Młodzieży w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego przypomniała, że większość młodych ludzi żyje w mniejszych ośrodkach miejskich. „Na 940 miast Polski miast wielkich, czyli liczących ponad 500 tys. mieszkańców, jest tylko pięć, miast dużych jest sześć, a dalej mamy miasta średnie i małe. Większość tzw. młodzieży miejskiej żyje w tych ośrodkach mniejszych” – wyliczała.

W ubiegłym roku Fundacja Schumana przygotowała raport o miastach obywatelskich, w 2017 r. tematem przewodnim było miasto bezpieczne i otwarte; a jeszcze rok wcześniej – zrównoważony rozwój miast.

→ aba / Kurier PAP / (kk)

8.11.2019

• foto: krystianwin / pixabay.com

• żródło informacji: Centrum Prasowe PAP

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.