Urabanator Days 2019 finał

Już 13 lat trwa miłość fanów muzyki jazzowej do dwudniowej imprezy artystyczno-edukacyjnej znanej pod nazwą “Urbanator Days”, a tworzonej przez Michała Urbaniaka i jego zespół.

Początkowo wydarzenie organizowane było w mniejszych miejscowościach takich jak np. Kutno czy Radomsko, aby dać szansę spotkania uzdolnionej młodzieży z doświadczonymi wykonawcami polskimi i amerykańskimi. Jednak od kilku edycji “Urb. Days” odbywają się w Łodzi i Warszawie.

Urbaniak mówi:

Wymyśliłem “Urbanator Days”, ponieważ chciałem dodać odwagi tym, którzy mają pasję. Tej muzyki i towarzyszącej jej emocji nie da się opowiedzieć. Ona przeszywa duszę. Trzyma przy życiu. Ale potrafi też zabijać, gdy się jest wrażliwym. Koncert przypomina chodzenie nad przepaścią przez kładkę, ale po drodze można jeszcze poszaleć.

Na projekt młodzież i miłośnicy jazzu czekają cały rok, aby móc uczestniczyć w jednym w swoim rodzaju przedsięwzięciu artystycznym, które m. in. powstaje w Łodzi. Urbaniak wybór miejsca tłumaczy tak:

Spędziłem tu 18 lat życia. Wszystkie pierwsze grzechy popełniłem właśnie w Łodzi. Nie wyobrażam sobie, żeby miasta, w którym się wychowywał, również muzycznie, mogło zabraknąć na urbanatorowej mapie.

Pierwszy dzień jest skoncentrowany na bezpłatnych warsztatach, które przygotowują młodych muzyków do koncertu, w finale którego mają okazję wystąpić z zespołem M. Urbaniaka. Tak właśnie było w czwartek 7 listopada w Łódzkim Domu Kultury. Bogatą galerię zdjęć, autorstwa Łukasza Szeląga, można zobaczyć: > tutaj.

Kolejnego dnia, który przypadał w piątek 8 listopada, na scenie Teatru Nowego pojawili się: mistrz ceremonii – Michał Urbaniak, Otto Williams, Walter West, Piotr Wojtasik, Mark Whitfield, Frank Parker, Michał Wróblewski i czarnoskóra wokalistka Irene Blackman, aby podarować publiczności ogromną pigułę radości, wolności, twórczej ekspresji i wyjątkowego smaku muzycznego, wzmocnioną znakomitymi improwizacjami.

Na zakończenie blisko dwugodzinnego koncertu do zawodowców dołączyła kolorowa grupa młodych ludzi, aby pokazać swoje umiejętności i zakończyć wieczór dodatkową dawką magii (zobacz video: > tutaj).

→ (mb)

11.11.2019

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• więcej o Urbanator Days: > tutaj

• o M. Urbaniaku czytaj: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.