W listopadzie moda na wąsy

Burmistrz Brwinowa oraz dwóch jego zastępców w listopadzie zapuszczą wąsy, by zachęcać w ten sposób mężczyzn do badań profilaktycznych raka jądra i prostaty.

Burmistrz Brwinowa Arkadiusz Kosiński oraz jego zastępcy Sławomir Walendowski i Jerzy Wysocki postanowili wesprzeć w ten sposób akcję „Movember”. Jej nazwa pochodzi od zbitki angielskich słów “moustache” – wąsy i november -listopad i nawiązuje do zainicjowanej przed kilkunastoma laty w Australii społecznej akcji propagującej badania profilaktyki raka u mężczyzn.

Zapuszczając wąsy, mężczyźni, w listopadzie, miesiącu profilaktyki nowotworów u mężczyzn, zwracają uwagę na te zagadnienia, propagują zdrowy tryb życia i świadomość, że wcześnie wykryta choroba daje szanse na wyleczenie.

Pod hasłem „Akcja Wąsy – profilaktyka męska rzecz” burmistrzowie przez miesiąc nie będą golić wąsów i wykorzystają ten pretekst do poruszenia głównego tematu. Na początek pokazali się z wąsami w kampanii w serwisie społecznościowym. Sami dali też przykład, wykonując badania profilaktyczne. „Trzeba zadbać o swoje zdrowie” – podkreślili.

Burmistrz Sławomir Walendowski podkreślił też ogromne znaczenie wsparcia ze strony kobiet. „Akcja Wąsy skierowana jest do mężczyzn, ale to panie często dają nam ten decydujący impuls do działania. Prosimy je o zachęcenie panów, np. mężów, ojców czy dorosłych synów, aby przebadali się jak najszybciej, bez odkładania sprawy na kolejne miesiące. Teraz jest na to dobry moment, aby udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie” – powiedział Walendowski.

Wcześnie wykryty nowotwór jąder jest w 99 proc. procentach uleczalny. W przypadku nowotworów prostaty w wielu przypadkach można stosować baczną obserwację, zanim zajdzie konieczność podjęcia radykalnego leczenia. Najważniejsza jest profilaktyka, a tego panowie zwykle nie robią.

Komentarz

Akcja jest godna pochwały i szerszego rozpropagowania, tę myśl podrzucamy bezpłatnie władzom Piotrkowa Trybunalskiego, które od wielu lat nie mają żadnego pomysłu na promocję nie tylko zdrowia, ale także miasta w którym żyją.

Dlatego zachęcamy, aby prezydent Piotrkowa mgr inż. Krzysztof Chojniak, z zawodu nauczyciel, zapuścił wąsy, a w ślad za nim uczynili to: Marian Błaszczyński, Bogdan Munik, Andrzej Kacperek, Adam Karzewnik, Małgorzata Majczyna i oczywiście Zbigniew Włodarczyk – najładniejszy chłopak w Piotrkowie.

→ mp / Kurier PAP / (mb)

• na zdjęciu K. Chojniak z doklejonymi wąsami, foto/źródło: youtube, collage: GT

• źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.