Zaproszenie. Dyskusja o książce “Dziedzictwo II Rzeczypospolitej”

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu Plus czy Minus – konfrontacje historyczne zatytułowane “Spór o II RP. Dyskusja o książce „Dziedzictwo II Rzeczypospolitej”.

„Wskrzeszone w 1918 r. państwo przetrwało zaledwie nieco ponad dwadzieścia lat. Te dwie dekady wolności odegrały jednak niebagatelną rolę w narodowej tożsamości, szybko przeradzając się w mit. Wyobrażenie o Polsce międzywojennej przetrwało nie tylko czas II wojny światowej, lecz także kilka dziesiątków lat braku suwerenności. Im dłużej trwały rządy komunistów, tym bardziej społeczeństwo idealizowało wizje II RP. Pomimo propagandy uwypuklającej negatywne aspekty funkcjonowania Polski międzywojennej w pamięci zbiorowej zachował się przekazywany przez część starszego pokolenia pozytywny obraz kraju sprzed II wojny. Obraz ten, z pewnością nie do końca prawdziwy, często wręcz idealizowany, stanowił projekcję wyobrażeń, które łatwo było można zestawić z trudnościami dnia codziennego i zależnością od wschodniego sąsiada ” – napisał we wstępie Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, pełnomocnik rządu ds. programu „Niepodległa”.

Kliknij, aby powiększyć.

Na wizerunku II RP przez wiele powojennych dziesięcioleci ciążyły tezy komunistycznej propagandy, a w reakcji na uproszczenia, wręcz fałszerstwa, ukształtował się wyidealizowany obraz Polski dwudziestolecia międzywojennego. „Dzisiaj, bez presji, możemy już swobodnie dyskutować o jej osiągnięciach i słabościach” – napisał Robert Kostro w przedmowie.

Zapraszamy do dyskusji na temat oceny dorobku II Rzeczypospolitej.

Goście

* Robert Kostro (historyk, dyrektor Muzeum Historii Polski, jeden z redaktorów naukowych książki „Dziedzictwo II Rzeczypospolitej”).

* prof. Przemysław Waingertner (historyk, publicysta, Katedra Historii Polski Najnowszej Uniwersytetu Łódzkiego).

* prof. Marta Sikorska-Kowalska (historyczka, Katedra Historii Polski XIX w. Uniwersytetu Łódzkiego).

Prowadzenie

dr Mikołaj Mirowski – historyk i publicysta, Muzeum Historii Polski

Kiedy i gdzie?

29 listopada 2019 r. (piątek), godz. 18:00, siedziba główna Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13

Patronat merytoryczny

Muzeum Historii Polski

Patronat medialny

Dzieje.pl, TVP Historia, TVP3 Oddział w Łodzi, Radio Łódź, Liberte!, Gazeta Trybunalska, Obserwator Międzynarodowy, Histmag.org.

Wstęp 1 zł

→ (mm)

26.11.2019

• grafika: organizatorzy

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.