Chłopiec od posła

Edmund Janniger ma 24 lata, długie włosy, pryszcze na twarzy i notę biograficzną w Wikipedii w języku angielskim.

Na zapleczu sceny politycznej pojawił się za sprawa Antoniego Macierewicza, przyjaciela rodziny Jannigerów. 20-latek studiujący na Uniwersytecie Rutgersa trafił na praktykę do biura poselskiego. Sprawdził się i w nagrodę, przed wyborami w 2015 r.,  jego mentor zrobił z niego Deputy Campaign Manager’a w okręgu nr 10 czyli zastępcę szefa okręgowego sztabu wyborczego.

Jego główne zajęcie polegało na jeżdżeniu samochodem z Bartłomiejem Misiewiczem, uczestniczeniu (jako słuchacz) w spotkaniach przedwyborczych i robieniu zdjęć, które publikował w portalach społecznościowych. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Kamila Sikory pt. „Edmund Janniger mistrz. W naciąganiu CV”.

Po niedawnych skandalach, MIsiewicz – prawa ręka Macierewicza, najlepszy kandydat na prezydenta Piotrkowa – został pozbawiony funkcji, jakie zajmował w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, w MON i w PiS. Jego szef, co naturalne, przestał zabierać go ze sobą na objazdy po prowincji. Powstałą lukę bardzo szybko wypełnił Janniger. Jest jednak istotna różnica pomiędzy nim, a Bartłomiejem, który mógł funkcjonować samodzielnie, zastępując ministra na rozmaitych sytuacjach. Edmund trzyma się kilka kroków za swoim promotorem, nie staje z nim w jednym szeregu, nie zabiera głosu. Jest, ale tak jakby go nie było.

Obecność asystenta irytuje działaczy PiS, bo nie potrafią zrozumieć, jaka jest aktualna rola młodzieńca. Boją się jednak głośno o tym powiedzieć. Macierewicz jest pamiętliwy. W okręgu nr 10 wychował sobie grupę „życzliwych”, którzy na bieżąco informują go, co dzieje się w powiecie, kto co powiedział, gdzie spojrzał, jak się zachował… Wierni są nagradzani, a to uściskiem ręki, a to dobrym słowem, a to intratną posadą…

Trudno powiedzieć jakie są plany posła wobec protegowanego. Pozbawiony ministerialnego fotela ma ograniczone pole działania. Póki co, chłopak robi zdjęcia, kręci filmiki i obsługuje facebookowy profil Macierewicza (> link).

Fotografie, które prezentujemy zostały wykonane 12 maja 2018 r. na cmentarzu w Bąkowej Górze podczas uroczystości upamiętniających śmierć żołnierzy KWP.

→ (mb)

22.05.2018 / 11.12.2019

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

One Reply to “Chłopiec od posła”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.