Dziedzictwo II Rzeczypospolitej – gorąca dyskusja w Muzeum Tradycji Niepodległościowych

W piątkowy wieczór, 29  listopada, w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi spotkali się uczestnicy cyklicznych konfrontacji historycznych, aby podyskutować o najnowszej publikacji książkowej Muzeum Historii Polski pt. “Dziedzictwo II Rzeczypospolitej”.

“Gazeta Trybunalska” od chwili powstania tego, można rzec, wyrafinowanego klubu dyskusyjnego, patronuje jego działalności i dzieli się ze swoimi czytelnikami poruszanymi tematami.

Tym razem publiczność miała okazję spotkać się z Robertem Kostro – historykiem, dyrektorem Muzeum Historii Polski w Warszawie, jednym z redaktorów naukowych omawianej książki, dr hab. Przemysławem Waingertnerem – historykiem, publicystą, profesorem Katedry Historii Polski Najnowszej Uniwersytetu Łódzkiego i dr hab. Martą Sikorską-Kowalską – profesor historii z Katedry Historii Polski XIX w. Uniwersytetu Łódzkiego. Rola prowadzącego przypadła jak zawsze dr Mikołajowi Mirowskiemu – historykowi i publicyście reprezentującemu Muzeum Historii Polski.

Od lewej: R. Kostro, P. Waingertner, M. Mirowski, M. Sikorska-Kowalska. Kliknij, aby powiększyć.

“Dziedzictwo II Rzeczypospolitej” jest pozycją bardzo starannie wydaną; na 440 stronach kredowego papieru zamieszczono 17 esejów historycznych autorstwa m. in. Andrzeja Nowaka, Marka Kornata, Wojciecha Roszkowskiego, Jana Żaryna czy Katarzyny Nowakowskiej-Sito odnoszących się do polityki wewnętrznej i zagranicznej, spraw społecznych, gospodarki, religii, edukacji, kultury i sztuki oraz “pamięci współczesnego społeczeństwa polskiego” o 20-leciu międzywojennym; całość zilustrowano bogatym zestawem, częstokroć unikalnych, fotografii, co sprawia, że lektura książki jest przyjemnością.

Podczas dyskusji na temat treści zawartych w tomie, a także oceny II Rzeczypospolitej, zaproszeni goście byli w zasadzie zgodni co do tego, że mimo krótkiego okresu, trudnej sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej, w jakiej znalazł się kraj po odzyskaniu niepodległości, osiągnięcia Polski i Polaków tamtego okresu są w wielu dziedzinach niezaprzeczalne i wyjątkowe, a z drugiej strony nie zawsze utrwaliły się w świadomości współczesnych.

Nie zabrakło także opinii krytycznych, prof. Sikorska-Kowalska zwróciła uwagę, że w II Rzeczpospolita jest praktycznie pozbawiona udziału kobiet w życiu publicznym, a dominującą rolę, w najważniejszych instytucjach państwa, pełnili mężczyźni. Wyraziła życzenie, że gdyby wydawca zdecydował się przygotować drugi tom  “Dziedzictwa” powinien być on uzupełniony o tekst podejmujący tę tematykę.

Sławomir M. Nowinowski (pierwszy z lewej) w trakcie wystąpienia. Kliknij, aby powiększyć.

Atmosferę podgrzali także obecni na sali naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego: dr hab. Sławomir M. Nowinowski i prof. dr hab. Paweł Samuś. Pojawiły się uwagi dotyczące zawartości merytorycznej wolumenu, przejawiające się choćby w doborze przedstawionych zagadnień i autorów publikacji. S. Nowinowski zwrócił uwagę na poprawność polityczną opracowania, wpisującą się w strategię historyczną obecnego rządu.

Już niebawem dostępne będzie wideo ze spotkania, z wielką ochotą zamieścimy je w “Gazecie Trybunalskiej”, bo spór o II RP ma wymiar nie tylko historyczny, ale również światopoglądowy i kulturowy.

→ M. Baryła

4.12.2019

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.