Po 60 latach Warmia upadła

Po 60 latach działalności z rynku znika firma odzieżowa Warmia, która szyła m.in. stroje dla polskich olimpijczyków zimowych oraz współpracowała ze znanymi światowymi markami. Pracę w likwidowanej z powodów ekonomicznych kętrzyńskiej spółce straci 31 grudnia 140 osób.

Jak poinformowała PAP w poniedziałek zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kętrzynie Ewa Wiszniewska, jeszcze w listopadzie z zakładu pracy nie nadchodziły żadne niepokojące informacje o ewentualnych zwolnieniach. “Tymczasem 9 grudnia do urzędu pracy wpłynęło pismo, iż z przyczyn ekonomicznych zakład przestaje istnieć z dniem 31 grudnia a 140 osobom wręczone zostaną wypowiedzenia z pracy. To w większości szwaczki, ale także konserwatorzy, brygadziści i pracownicy administracyjni”- wyjaśniła.

“Ze 140 osób, 30 osób jest uprawnionych do pobierania świadczenia przedemerytalnego. Pozostałe będą musiały się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne. Zdajemy sobie sprawę, że może to być dla nich duży stres. Większość z kobiet pracowała w Warmii przez całe życie zawodowe” – wyjaśniła wicedyrektor Wiszniewska.

Rejestracja będzie przebiegać 2 i 3 stycznia. Na razie w ofercie kętrzyńskiego urzędu pracy nie ma ani jednej oferty dla szwaczek. Choć jak zapewnia kierownictwo urzędu pracy na terenie powiatu jest kilka lokalnych zakładów, z których mogą pojawiać się oferty pracy.

Zwolnieni przez 12 miesięcy mogą liczyć na zasiłek, którego wysokość jest zależna od stażu pracy. Ci, którzy przepracowali w fabryce od 5 do 20 lat przez pierwsze 3 miesiące otrzymają 861,40 zł a przez kolejne 9 miesięcy – 676,40 zł. Ci, którzy przepracowali powyżej 20 lat otrzymają podwyższony zasiłek. Przez pierwsze 3 miesiące dostaną 1033,70 zł a przez następne 9 miesięcy 811,70 zł.

Zamknięcie kętrzyńskiej spółki Warmia Uno oznacza, że firma znika po 60 latach działalności z rynku. Latem zlikwidowana została filia Warmia Duo w Mrągowie. Wówczas pracę straciło około 100 osób.

Spółka Warmia istniała od 1959 roku. Do 2013 roku właścicielem spółki był Skarb Państwa, potem prywatny inwestor. Firma współpracowała z renomowanymi firmami z Europy Zachodniej, głównie z rynku niemieckiego m.in. Hugo Boss AG oraz bugatti GmbH, Dressler, Pikeur z grupy Brinkmann. Warmia szyła stroje dla polskich sportowców startujących na zimowych olimpiadach ale ceniona była także za wysokiej jakości damskie i męskie płaszcze i kurtki. Miała sieć salonów firmowych i współpracujących sklepów.

→ Agnieszka Libudzka / PAP / (kk)

30.12.2019

• na zdjęciu: biurowiec spółki Warmia, foto: google maps / screen GT

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.